Blog
strony internetowe Lublin

GRAV to FLAT CMS czyli System Zarządzania Treścią który nie wymaga bazy danych. GRAV to autorski CMS firmy RocketTheme.com producenta szablonów dla Joomla i Wordpress a także frameworka Gantry5.

Muszę powiedzieć że podchodzę z rezerwą do tego CMS - moja niechęć spowodowana jest tym że podczas dwuletnich prac nad tym rozwiązaniem RocketTheme zaniedbała rozwój szablonów dla Joomla i Wordpress'a.
Framwork Gantry 5 powstawał i rozwija się jako rozwiązanie multiplatformowe i było także częścią projektu GRAV.
Ostatnio RocketTheme zaliczyło kolejną w moich oczach wpadkę bo uruchamiając nowy klub szablonów - właśnie dla GRAV kazało czekać na szablon 9 tygodni. Szablon okazał się mocno przeciętny. Mam nadzieję że kolejne będą na miarę szablonów sprzed lat skoro klub GRAV już funkcjonuję.

Jak pisałem Gantry 5 jest wspólne dla GRAV, Joomla i Wordpress - przynajmniej funkcjonalnie i wizualnie.

Moje pierwsze doświadczenie z GRAV dotyczy wersji Beta - więc jeszcze nie przeznaczonej do produkcji stron internetowych. Wiele funkcjonalności dostępnych było poprzez dość specyficzne działania ponieważ nie było jeszcze typowego dla Joomla i Wordpress Panelu Admina.
Ostatnio do GRAV dodany został panel admina czas więc zobaczyć jak działa ten FLAT CMS.

Instalkę możemy pobrać ze strony getgrav.org

1. Instalacja polega na pobraniu, przeniesieniu na serwer i wpisaniu w pasku adresu naszej przeglądarki lokalizacji katalogu z GRAV. Jeszcze prościej niż w Wordpress, które tak chwali się szybkością instalacji - a nie jest ona szybsza niż joomla.
Pierwszy i jedyny ekran instalacji jaki widzimy pozwala nam na utworzenie konta Administratora

strony www Lublin na GRAV - Flat CMS od RocketTheme2. Po utworzeniu konta Administratora przenosi nas na zaplecze które wygląda całkiem atrakcyjnie. Układ przypomina bardziej Wordpress'a niż Joomla - ale jest oryginalny.

strony www Lublin na GRAV - Flat CMS od RocketThemeJoomla i Worpress to najbardziej popularne CMS na rynku które jednocześnie mają całkiem inną filozofie zarządzania. Ponieważ zespół RT projektuje dla nich szablony nie wątpię że wziął z obu to co najlepsze.

Tu uwaga - GRAV można pobrać w wersji z panelem admina lub bez panelu admina. Dokumentacja na stronie getgrav.org gotyczy właśnie wersji bez panelu admina - przynajmniej w tym momencie kiedy powstaje ten tekst.
I jej przeczytanie może raczej zniechęcić bo niektóre funkcje bez panelu admina są wykonywane tekstowo - instalacja szablonów, czy pluginów także.

Ale w wersji z panelem admina jest już łatwa jak w Wordpress
 
Czy więc GRAV skazany jest na sukces?
Przede wszystkim żeby CMS się rozwijał potrzebna jest społeczność która będzie chciała rozwijać do niego wszelkiego rodzaju dodatki. Marka RocketTheme sprawia że już pojawiają się szablony do GRAV zaprojektowane przez zaprzyjaźnione firmy.


3. Strona frontowa GRAV z domyślnym szablonem wyglada tak. Ubogo i mało zachęcająco. Mamy jednak możliwość pobrania wielu szablonów https://getgrav.org/downloads/themes
W tym dwóch dedykowanych dla Gantry 5 - Hydrogen i Helium. Z tym że pobierać bezpośrednio ze strony getgrav.org musimy je tylko w wersji bez panelu admina. W wersji z panelem Administratora instalacja szablonu jest bardzo prosta.

strony www Lublin na GRAV - Flat CMS od RocketTheme

 

Więcej wkrótce, bo muszę przyznać że prostota tego CMS mnie zadziwia. Jeśli jest on tak przemyślany jak GANTRY 5 to może być ciekawie. Dodatkowo zachęca fakt że możliwa jest tu instalacja Frameworka Gantry 5.