Blog
strony internetowe Lublin

Na stronie getgrav.org mamy możliwość pobrania CMS GRAV z panelem admina, szablonów "Themes" i Pluginów, ale jest też zakładka "Skeletons" w której znajdziemy strony z treściami demo. Nie trzeba więc zaczynać tak jak ja to zrobiłem, od czystej instalacji GRAV. W tej chwili mamy dostępne na getgrav.org 70 szablonów i 157 pluginów. Ruszył także klub GRAV na stronie RocketTheme.com

W tym tutorialu pokaże jak zainstalować szablon Helium z frameworkiem Gantry5.

Do wyboru mamy 2 darmowe szablony z Gantry 5 wykonane przez RocketTheme - są to szablony domyślne dla Gantry5, dostępne także dla Joomla i Wordpress.


1. Po pierwsze trzeba zainstalować framework Gantry5 który jest jednym z dostępnych pluginów. Logujemy się do Panelu Admina i z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę "Plugins"

strony www Lublin na GRAV CMS


2. W zakładce "Plugins" mamy dostępną listę zaistalowanych pluginów. W prawym górnym rogu klikamy w button "+ Add"

Strony internetowe Lublin na GRAV CMS3. Z listy pluginów wybieramy "Gantry5 Framework" i klikamy zielony button "+ Install"

Strony internetowe Puławy na GRAV CMS


4. Pojawia się okno które może przypominać, jak w tym wypadku o potrzebie aktualizacji jakiegoś komponentu. Klikam button "Continue"

Strony internetowe Puławy na GRAV CMS


5. Tak wygląda okno informujące o postępie instalacji.

Strony internetowe Puławy na GRAV CMS


5. Gantry5 zainstalowane.
"Use Grav Images Folder" - Gantry5 używa swojego folderu dla grafik który np. w Joomla mieści się w folderach szablonu. Grafiki wczytywane za pośrednictwem cząstek/ particles w Gantry5 używają właśnie tych folderów wewnątrz szablonu Joomal. Tu jeszcze nie wiem bo poznaję GRAV CMS i piszę na bieżąco. W Joomla nie mam wyboru i początkowo denerwowało mnie to że grafiki używane na strony www Lublin są w 2 różnych lokalizacjach - tam oczywiście jeszcze katalogii.

Strony internetowe Lublin na GRAV CMSInstalacja szablonu Helium dla Gantry5 w GRAV CMS dla strony www Lublin

6. Klikam w zakładkę "Themes". Jak widać mamy zainstalowany jeden szablon - ale ten podgląd nie przypomina tego co widać na stronie głównej. Wygląda na to że szablon domyślny dla GRAV nie był zainstalowany z takimi treściami demo ja w tym podglądzie. Czyli szablon bez treści demo.
Instalacja szablonu jest równie łatwa jak instalacja pluginu.

Klikam w górnym prawym rogu button "+ Add"

Strony internetowe Lublin na GRAV CMS7.Pojawia się lista dostępnych szablonów. Ciekawe w jaki sposób będą instalowane szablony komercyjne RocketTheme i innych dostawców. Podejrzewam że najlepszym wyjściem będzie jeśli pojawią się one na tej liście jako opcje płatne. Klub RocketTheme z szablonami GRAV już jest ale nie widać ich w tym panelu.

Odnajduję szablony darmowe RocketTheme z Gantry5. Wybieram szablon "Helium" i klikam button "+ Install"

Strony www Lublin na GRAV CMS8.Pojawia się okno informujące o gotowości do instalacji - klika w zielony button "Continue"

Strony www Lublin na GRAV CMS


9. Tak wygląda proces instalacji szablonu dla strony www Lublin na GRAV CMS

Strony www Lublin na GRAV CMS10. Szablon zainstalowany

Strony www Lublin na GRAV CMS11. Przechodzę do zakładki "Themes" jak widać ciągle aktywny jest szablon domyślny dla strony internetowe Lublin. Klikam button "Acitive" pod szablonem Helium

Strony www Lublin na GRAV CMS12. Pojawia się okno z komunikatem

"Po przełączeniu na inny temat, nie ma gwarancji, że wszystkie strony układu są obsługiwane, co może spowodować błędy podczas próby obciążenia powiedział stron.
Czy chcesz kontynuować i przełączyć się na Helium motyw?"

Dla użytkowników Joomla i Wordpress wszystko jasne. Chodzi o to że każdy szablon w zależności od producenta ma jakieś swoje nazewnictwo pozycji i układy są po prostu różne co może spowodwoać że nie wszystkie elementy będą się wyświetlały po zmianie szablonu. My startujemy z nowym projektem więc nie ma takiego problemu.

Klika w zielony button "Continue"

Strony www Lublin na GRAV CMS13. Jak widać szablon jest już aktywny.

Strony www Lublin na GRAV CMS14. A tak wygląda to na stronie głównej. Niewiele lepiej bo instalacja szablonu nie zmieniła nam treści demo. Tu jest inaczej niż przy instalacji szablonu z Gantry5 na Joomla - tam instalowane są treści które są w cząstkach / particles co jest dość denerwujące jeśli  pracujemy nad jakimś projektem który ma już dodane przez nas treści. Z drugiej strony pozwala to na poznanie niektórych funkcji i styli szablonu bo są one  przypisane do widocznych elementów i nie trzeba szukać tego w dokumentacji.

Strony www Lublin na GRAV CMS15. Gantry5 znajdziemy w zakładce "Apperance" - Wygląd?

Jeśli ktoś pracuje na Gantry5 z Joomla i Wordpress zobaczy znajomy widok. Nie minęeło jeszcze 24 godziny odkąd zainstalowałem pierwszy raz GRAV CMS dla strony internetowe Lublin z Panelem Admina i widzę że polubię ten System Zarządzania Treścią. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Przynajmniej na tym etapie. Przydało się doświadczenie z innymi CMS.

Strony www Lublin na GRAV CMS