Blog
strony internetowe Lublin

Wykonując ostatnio stronę internetową dla klienta, którego strona www była dość wysoko w google na niektóre ważne dla jego firmy frazy wykonałem w nowej wersji strony www Lublin przekierowania starych adresów internetowych na nowe za pomocą dodatku "Przekierowania"

Okazało się po pewnym czasie - dość krótkim - że strona nie działa. Jedną z rzeczy które sprawdziłem była m.in zajętość bazy danych. Ze zdziwieniem stwierdziłem że wielkość bazy danych została przekroczona i to spowodowało awarię strony.Pierwszą moją myślą było że strona została zaatakowana, a konkretnie baza danych. Strony internetowe Lublin które oddaję klientom są zabezpieczone RS Firewall więc dziwnym wydało mi się że atak udał się i strona padła tak szybko.

Szukanie przyczyny to jednak strata czasu kiedy ma się aktualną kopię zapasową. Stronę przywróciłem za pomocą Akeena Kickstart i postanowiłem sprawdzić kilka jej elementów.

Przypadkiem zajrzałem do zakładki Komponenty >>> Przekierowania w zapleczu Joomla 3.8.3 i stwierdziłem że dodatek gromadzi adresy URL z zadziwiającą szybkością. Usunięcie ich nie na wiele się zdało, ponieważ szybkość dodawania nowych adresów była bardzo duża, w ich różnorodność sprawiała że mijało się z celem ustawiania przekierowań.

To właśnie gromadzenie błędnych adresów było przyczyną szybkiego zapełnienia bazy danych.

Jedyną opcją okazało się wyłącznie opcji "zbieraj adresy"

1. Przechodzimy do zakładki Rozszerzenia >>> Dodatki
i odnajdujemy System - Przekierowania  - klikamy i wchodzimy w tę opcję2. W tym panelu wyłączmy opcję "Zbieraj adresy URL"