Blog
strony internetowe Lublin

Tworząc projekt strony często dopasowujemy jej wygląd instalując gotowe szablony. Możemy je potem dostosowywać w miarę swoich możliwości. Czasem zanim dokonamy wyboru szablonu który nam odpowiada funkcjonalnością i kolorystyką zainstalujemy ich kilka. Kończąc projekt warto zrobić porządek na naszej stronie www i pozbybyć się niepotrzebnych artykułów, modułów, komponentów i szablonów. Są oczywiście szablony wbudowane w CMS Joomla i raczej powinny pozostać bo prawdopodobnie przy najbliższej aktualizacji systemy i tak pojawiły by się w zapleczu.Jak usunąć zbędny szablon ze strony www Lublin na Joomla 3

1. Logujemy się do zaplecza Joomla i przechodzimy do zakładki:

Rozszerzenia >>> Instalacje >>> Zarządzanie

 

2. W panelu Rozszerzenia: Zarządzanie mamy listę zainstalowanych w Joomla dodatków, komponentów, modułów i szablonów. Joomla jest rozbudowanym CMSem bez dodatkowo zainstalowanych komponentów, lista jest więc długa i szukanie mogłoby zając dużo czasu.

 

3. Żeby znaleźć wszystkie zainstalowane na strony www Lublin na Joomla 3 szablony skorzystajmy z buttonu "Narzędzia wyszukiwaniu" - po jego kliknięciu pojawiają się dodatkowe pozycje. Klikamy w trzecie pole z lewej strony "Wybierz typ" i wybieramy "Szablon"

 

4. Pojawia się lista zainstalowanych szablonów. Zwróćmy uwagę na kolumnę "Klient". Mamy w tej kolumnie dwa rodzaje szablonów:
- Witryna - szablon strony frontowej, czyli to co widzą odwiedzający nasze strony internetowe Lublin
- Zaplecze - szablon zaplecza - niektórzy wolą zmienić wygląd zaplecza, mi nigdy się to nie zdarzyło bo jestem zadowolony z domyślnego szablonu zaplecza Joomla.

W tym panelu możemy wyłączyć szablon lub usunąć go trwale - odinstalować. Jest to bardzo proste - zaznaczamy pole przy szablonie który zamierzamy odinstalować i klikamy button "Odinstaluj"

5. Jest oczywiście panel Szablony: Style (witryna)  - dostępny pod Rozszerzenia >>> Szablony

ale usunięcie stylu w tym miejscu nie powoduje odinstalowania szablonu

 

6. Natomiast w zakładce Szablony: Szablony (witryna) nie ma możliwości usuwania szablonu. Za pomocą tej zakładki możemy edytować pliki szablonu. Lepiej to jednak robić za pomocą plików zewnętrznych które nie są nadpisywane w czasie aktualizacji szablonu naszej strony internetowej na Joomla 3