Blog
strony internetowe Lublin

Od jakiegoś czasu jeśli chcemy używać map google na stronach www jesteśmy zmuszeni pobrać ID dla mapy google. Jak to zrobić pokazywałem na początku poprzedniego roku, ale usługi google cały czas ewoluują i dotychczasowa dość skomplikowana procedura została maksymalnie uproszczona. Wizualnie też wygląda bardziej przyjaźnie.

Wszystkie usługi google - youtube, analytics, search console, google plus - zarządzane są za pomocą maila na gmail.com. W tej chwili nawet jeśli tylko muszę zarejestrować firmę w mapach google - wymagam aby klient samodzielnie założył takiego maila tylko do zarządzania usługami na potrzeby firmowej strony www.

O co jednak chodzi z ID. Dlaczego jest ono wymagane? Google zaczyna powoli podchodzić do tej usługi bardziej komercyjnie. Małe firmy jeszcze nie muszą płacić za umieszczenie mapy google na strony www Lublin. Większe firmy, których strony internetowe puławy odwiedzane są częściej niż 50 tys. razy dziennie muszą przygotować się na opłaty za korzystanie z map google. Tak jednak było rok temu jeśli dobrze pamiętam.

Teraz lepiej zapoznać się z cennikiem

https://developers.google.com/maps/pricing-and-plans/#details


Ciekawe kiedy ten limit ilości odwiedzin strony www puławy zostanie zmniejszony i nawet mniejsze firmy zapłacą za mapy?

Jak uzyskać ID dla mapy google dla strony www Lublin


1. Logujemy się do swojego konta na gmail.com

2. Wpisujemy w przeglądarce stronę Google Maps APIs
https://developers.google.com/maps/documentation/embed/get-api-key

Po prawej na górze mapy button "GET A KEY" klikamy w niego

ID dla Mapy google - strony www Lublin - Maps Api Key


3. Pojawia się pop-up
Musimy tu potwierdzić na:
"Zgadzam się, że korzystanie przeze mnie z usług i związanych z nimi interfejsów API zależy od zgodności z obowiązującymi Warunkami korzystania z usługi."

ID dla Mapy google - strony www Lublin - Maps Api Key

Wybieramy "YES" i klikamy "NEXT"

4.Chwilę trwa generowanie kodu

ID dla Mapy google - strony www Lublin - Maps Api Key

5. OK mamy kod. Procedura jest dużo łatwiejsza i szybsza niż rok temu. Klikamy "Done" i to już koniec. Wracamy do pierwszego okna.

ID dla Mapy google - strony www Lublin - Maps Api Key

OK a teraz jeśli nie działa możliwe że wybrana przez was metoda osadzania mapy google na stronie wymaga innego rodzaju API

Ja używając Gantry5 dla Joomla i cząstki google maps od InspireTheme.com musiałem użyć  JavaScript API - na powyższym screenie  widać po lewej menu Ohers APIs - poniżej macie inne rodzaje API