Blog
strony internetowe Lublin

To nie będzie poradnik jak zrobić stronę one page - ale jest taki na tej stronie i chyba nic nie stracił na aktualności. Choć może zrobię nową wersję takiego poradnika - dla Gantry 5 - chociaż nie widzę sensu robienia takiej strony w tym momencie. A nawet uważam że na taką stronę będzie chciał zrobić ktoś, komu nie zależy na klientach.
Co to jest strona One Page - najprościej jest to strona której wszystkie treści prezentowane są na jednej stronie, a pozycje menu nie kierują do kolejnych zakładek tylko kliknięcie w nie sprawia że strona płynnie przesuwa się do części strony www prezentującej wybrane treści.

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie dwie rzeczy - wykonuję stronę one page dla jednej z agencji z którą współpracuję i niestety ostatnio musiałem szukać w internecie strony firmy - której w końcu nie znalazłem. Okazało się że ma właśnie stronę One Page.

Czy firma która chce żeby klienci trafili na jaj ofertę powinna wykonać / zlecić wykonanie strony www One Page.

1. Podstawowym założeniem strony one page jest to że wszystkie treści są na jednej stronie i łatwo do nich dotrzeć.
Zaletą jest to że do wszystkich treści łatwo możemy dotrzeć i moim zdaniem jest to jedyna zaleta takiej strony www Puławy na Joomla i Wordress.

W tym momencie projektuje się wyłącznie strony responsywne - to znaczy że wyświetlają się one na wszystkich urządzeniach - są skalowalne do każdej platformy i ekrany urządzenia i prezentują najczęściej te same treści dla każdej platformy - komputer PC, laptop, tablet, smartfon.

Ponieważ strona one page z założenia ma być stroną jednostronicową - cała jej rozbudowa polega na dodawaniu kolejnych sekcji - rozbudowa w dół. Żeby taka strona ładnie wyglądała - estetycznie i profesjonalnie nie może zawierać dużych ilości tekstów. Musi być przejrzysta i przemyślana. Długie treści nie wchodzą więc w grę.
Stoi to jednak w sprzeczności z podstawową zasadą pozycjonowania stron - rozbudowa treści na strony www Lublin.Strona one page nie może być za długa bo wczytywanie jej na smartfonach - urządzeniach mobilnych będzie utrudnione. A zbyt długie treści na smartfonie także nie będą dobrze wyglądały.


2. Strony internetowe One Page mają tylko jeden aktywny adres url - domenę strony. Dzieje się tak dlatego że pozycje menu nie kierują do kolejnych podstron a do sekcji na stronie głównej.
Z punktu widzenia pozycjonowania strony www Lublin to niekorzystne. Konkurencja ma ułatwioną prace. Tworząc strony internetowe Puławy jedną z pierwszych informacji jakich oczekuję od klienta to strony www konkurencji - na ich podstawie najczęściej mogę powiedzieć co trzeba zrobić żeby po jakimś czasie bez pozycjonowania wyprzedzić w google konkurencję.

Podstawowa zasada - Wykonać stronę zawierającą więcej treści unikalnych treści niż strona konkurencji z zachowaniem intuicyjnego interfejsu strony. W skrócie - więcej pozycji menu i artykułów niż ma konkurencja.
Strona One Page odpada.


3. Wewnętrzne linkowanie - brak w tradycyjnej stronie One Page - w mieszanej tak - połączenie tradycyjnej z klasyczną.
Na stronach które projektuję umieszczam moduły zawierające graficzne i tekstowe odnośniki do innych pozycji menu - niestety w tradycyjnej stronie One Page nie mamy innych zakładek,

4. Brak możliwości rozbudowy strony One Page.
Jeśli chcemy umieścić na stronie portfolio zawierające duże ilości zdjęć to mamy problem - zbyto duża ich ilość spowoduje spadek szybkości wczytywania i zaburzy estetykę takiej strony internetowej. Projektując stronę najczęściej staram się żeby strona główna pozostawała czysta i estetyczna - wszystkie treści mniej estetyczne, ale ważne dla klienta umieszczamy w mniej eksponowanych zakładkach menu.
Ważną opcją dla pozycjonowania jest też blog ale jego rozwlekła formuła odpada na stronie głównej - może kilka zajawek lub tytułów ostatnich artykułów.
Nawet jeśli na początku klient chce małą stronę w pewnym momencie uzna że jednak coś trzeba dodać i uzupełnić, wtedy pojawia się problem.


5. Treści do pozycjonowania. Google lubi duże ilości tekstów zawierające frazy i słowa kluczowe ważne dla funkcjonowania firmy. Na stronie One Page nie ma na nie miejsca - nie  można też wstawić tekstów zawierających frazy które swoją formą - ważną dla wyszukiwania strony - nie zawsze umieszczone są w tekstach poprawnie gramatycznie. To robi się na podstronach.

6. Strona One Page myślę że nie powinna być w tej chwili wykorzystywana dla projektowania małej strony. Myślę że nawet mała firma o dość ograniczonej ofercie jest w stanie przygotować teksty na kilka zakładek (start, o firmie, oferta, doświadczenie, kontakt) - każda zakładka jest ważna dla uzyskania dodatkowego adresu url.
Ja zalecam klientom strony które mają co najmniej 20 zakładek.