Blog
strony internetowe Lublin

Właśnie dostałem zlecenie aktualizacji treści strony klienta która jest na jego serwerze. Okazuje się że strona nie działa. Komponenty i CMS joomla nie były aktualizowane od prawie roku - a może więcej. Niektórzy moi kliencie raczej nie są skorzy do wydanie 40zł co pół roku żeby taką aktualizację wykonać i zadbać o najnowszą wersję CMS'a zapewniającą większe bezpieczeństwo.

W tym wypadku okazało się że strona działa. Nie opłacona została jednak domena - termin minął 2 dni temu. W panelu znalazłem nową fakturę proforma na której nazwa.pl oprócz standardowej stówy netto za domenę .pl rząda kolejnej setki netto za przywrócenie domeny. Razem 246zł brutto + 5zł netto za wysyłkę papierowej faktury proforma.Czasy się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu nazwa.pl nie pobierała jakiejkolwiek kasy za wysyłkę papierowej proformy. Dziś traktuje to jako dodatkowy zarobek. Pewnie robił by to samo gdybym był właścicielem tej firmy. Ja nigdy za te papierowe proformy nazwa.pl nie płacę.

Jeszcze kilka lat temu jeśli zdarzyła by się sytuacja że klient zapomniał zapłacić fakturę można było zadzwonić z prośbą i nie usuwanie domeny - i nie wyłączanie jej. Nie było problemu.

Jeśli natomiast opłacono domenę po terminie nie trzeba było płacić dodatkowej kasy za jej przywrócenie.

Nie wiem czy to specyfika tylko tego operatora ale wygląda na to że nazwa.pl nie koniecznie opłaca się żeby klient opłacał na czas domenę.

Jeśli domena jest dość stara warto niestety zapłacić. Warto także poszukać jakiegoś bardziej przyjaznego operatora.


W panelu klienta na nazwa.pl należącym do mojego klienta znalazłem jeszcze dwie inne domeny nie podpięte pod stronę - to niestety znów brzydko świadczy o nazwa.pl
Te domeny zostały zapewne zaproponowane przez konsultanta na zasadzie "żeby konkurencja nie wykupiła". Po roku może nieświadomy klient zapłaci za fakturę nie zastanawiając się że płaci za 2 dodatkowe do niczego niepotrzebne mu domeny.
Taka praktyka na nazwa.pl trwa już od dłuższego czasu.


W tym momencie trzeba się zastanowić czy płacić 246zł za domenę i jej przywrócenie nazwa.pl czy może wykupić inną na linuxpl.com gdzie jest serwer.
Ja wybrałbym pierwszą opcję bo domena już jest w miarę znana - ma prawie dwa lata więc straty wynikające z jej zmiany będą większe.

Linuxpl.com jest tańsza opcją przy rejestracji domen. A właściwie był dużo bardziej atrakcyjny bo już prawie nie jest. Ceny są zbliżone - zmieniły się wraz ze zmianą właściciela.

Jak widać na powyższym przykładzie mocna pozycja na rynku sprawia że operator może przy rejestracji domen zarobić więcej niż mniej znane firmy. linuxpl.com przez wiele lat miał bardzo atrakcyjne ceny rejestracji domeny i ciekawe ceny serwerów wirtualnych - tych mniejszych kont. W tej chwili jest to 4 firma w Polsce pod względem zarejestrowanych domen i wygląda na to że nadszedł czas kiedy właściciele firmy postanowili pójść w ślady pierwszej wielkiej trójki i zarabiać więcej.