Blog
strony internetowe Lublin

Wydaje się że to banalny problem bo większość firm hostingowych które skazują klientów na używanie cPanel'u oferują jednocześnie pełną jego funkcjonalność i dodatkowo jeszcze swoją subdomenę - nazwijmy ją techniczną która umożliwia zarządzanie stroną www kiedy nie wykupiliśmy jeszcze swojej domeny. Tak jest np na linuxpl.com

Jest jednak wiele firm hostingowych - lokalnych które czasem wyłączają niektóre funkcje cPanelu. Dodatkowo, niezrozumiałym dla mnie ograniczeniem jest przypisanie domeny głównej do katalogu głównego czyli public_html.
Powoduje to oczywiście że zmuszeni jesteśmy naszą stronę www umieścić w tymże katalogu głównym. Jeśli mamy tylko jedną stronę internetową to nie ma problemu, co jednak kiedy jest ich więcej.Mam właśnie w tym momencie taką sytuację. W normalnych okolicznościach instalacja strony www Lublin na serwerze klienta to formalność - 1 godzinka i po pracy. I to łącznie z konfiguracją kont pocztowych.
Niestety w tym wypadku na serwerze jest kilka stron internetowych. W folderze public_html znajduje się strona www którą przeniosłem do podkatalogu i przekierowałem na nią subdomenę - działa na PHP 5.5 ale na PHP 7 już nie.

Dodatkowe starsze strony wymagające baz danych i PHP 5.5 są w podkatalogach.

Nową stronę chciałem umieścić w podkatalogu i ustawić na niego domenę. Tu jednak pierwszy problem. Na linuxpl.com można ustawić wersje PHP dla domeny na tym serwerze klienta musiałem korzystać z narzędzia "ntPHPselector" które umożliwia ustawienie wesji PHP dla konkretnego katalogu. Niestety narzędzie to nie widzi katalogów - w katalogu public_htm. Powód banalny - pliki dokumentów umieszczane nie w podkatalogu a w głównym katalogu public_html mają polskie znaki, duże litery i spacje.Chciałem zmienić wersje PHP korzystając z interpretera stosowanego przez wiele firm hostingowych - w pliku .htaccess umieszcza się specjalny kod. BOK firmy hostingowej poinformował mnie że nie ma takiej możliwości - a następnie sam  dokonał tych zmian właśnie w tym pliku. Niestety wymagało to wysłania zlecenia za pośrednictwem maila klienta - czyli coś co mogłem zrobić sam zajęło 3 dni.
Wpis w pliku .htaccess nie był jednak całkiem standardowy. Wcześniej próbowałem rozwiązań stosowanych przez inne firmy i nie działało...


Umieszczenie strony www Lublin na joomla w katalogu głównym oczywiście nadal jest możliwe bo pozostałe strony są w podkatalogach. Jest kilka denerwujących problemów.
1. - Akeba backup - trzeba wykluczyć katalogi i pliki stron innych niż joomla żeby nie były one kopiowane podczas wykonywania backupu
2. - RSFirewall - niestety RSFirewall skanuje wszystkie pliki w katalogu w którym jest joomla i nie można niektórych wykluczyć z tego procesu

Dodatkowo w katalogu głównym jest kilka plików których nie mogłem usunąć ani za pomocą Total Commandera ani za pomocą menadżera plików cPanelu. Mają one nazwy z polskimi znakami - co jak pisałem wcześniej uniemożliwa skorzystanie z narzędzia "ntPHPselector"


OK wracam więc do punktu wyjścia - Chcę umieścić stronę w podkatalogu. Nie mogę jednak sam ustawić domeny na ten katalog. Do BOK nie zadzwonię bo dziś święto i nie pracują :) Urok małych firm lokalnych.

Co mogę zrobić. Dawno nie miałem takiego problemu więc moje pomysły mogą pewnie być śmieszne ale napiszę po kolei co robiłem bo nie ma to być całkiem tutorial tylko taki lekki wpis.

Można skorzystać z narzędzie - Domeny >> Zarządzaj przekierowaniami

 

Na początek pomyślałem że przekieruję domenę na podkatalog wykorzystując ścieżkę domeny głównej. Rozwiązanie mało eleganckie bo w pasku adresu pojawia się podkatalog.

Czyli po wpisaniu adresu www.domena.pl  przekierowuje nas na www.domena.pl/strona2018

 

Kolejny pomysł to stworzenie subdomeny domeny głównej, ale nie jakaś wymyślna tylko potraktowanie przedrostka "www" jako subdomeny. Na nazwa.pl możemy zrobić bez problemu przekierowanie domeny z "www" inny katalog. Tu chciałem stworzyć subdomenę "www.domena.pl" i zrobić na nią przekierowanie z "domena.pl"

Niestety panel do tworzenia subdomen uniemożliwia stworzenie domeny zawierającej tylko "www"

 

W takim wypadku dla strony głównej stworzyłem subdomenę "www1" i na nią przekierowałem domenę z www i bez www.

Jutro porozmawiam z BOK o możliwości przekierowania domeny na podkatalog i jeśli będzie to możliwe znów za pośrednictwem maila klienta wyślę dyspozycję :)

Rozmawiałem z BOK i przekierowanie domeny na podkatalog w public_html jest możliwe za pośrednictwem administratora.