Blog
strony internetowe Lublin

1. Strona www to nie wszystko ważna jest także Domena - czyli adres strony internetowej
Nazwa naszej domeny powinna kojarzyć się z nazwą naszej firmy. Nie powinna być zbyt długa, jeśli nazwa firmy jest długa można uzyć jakiegoś skrótu ale to już decyzja właściciela Firmy.
Pamiętajmy że w domenie będą także konta mailowe - długa domena to jeszcze dłuższy mail
na przykład:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Całe szczęście nazwa domeny nie musi mieć wpływu na jej pozycjonowanie. Chcąc być wyszukiwanym po frazie strony www Lublin, lub strony internetowe Puławy nie musimy szukać domeny która sawiera te słowa kluczowe.


2. Jakie rozszerzenie domeny wybrać.
Domeny możemy podzielić na krajowe, europejskie i globalne.
Polskie domeny mogą mieć rozszerzenie krajowe .pl
Domeny funkcjonalne, np. com.pl, .org.pl
Domeny regionalne, np. .lublin.pl
Domeny globalne - .com, .net, .org, .info i  .biz.
Domeny europejskie to rozszerzenie .eu

Ponieważ pracujemy w Polsce naturalnie wybieramy końcówkę .pl. Jeśli jednak jest juz zajęta drugą w kolejności może być - .com.pl, .com .net
Ja szczerze powiedziawszy pomijam .com.pl i doradzam raczej .com i .net - to domeny międzynarodowe i są trochę tańsze, a przede wszystkim któtsze od .com.pl
Są jeszcze domeny regionalne - najtańsze np. .lublin.pl
 
Najdroższą opcją jest końcówka .pl - koszt ok 100zł netto rocznie - nie zapominajmy jednak że szukając nas w internecie klient może początkowo wpisać nazwę naszej firmy - bez polskich znaków i dodając najbardziej naturalną końcówkę czyli .pl
Przy wielu firmach o tej samie nazwie działających w tej samej branży i regionie wybór końcówki ma znaczenie.

3.Gdzie zarejestrować domenę?
Przy najdroższych domenach .pl cena u rejestratorów wacha się między 60-100zł netto
Pierwszy okres abonamentowy dla firmy jest w cenie 0zł :)
Polecam rejestrację domeny w nazwa.pl lub home.pl - to drodzy rejestratorzy domen. Są to jednak stabilne firmy, działające na rynku od wielu lat i nie znikną z dnia na dzień zostawiając nas z problemem w postaci braku dostępu do domeny.
Panele zarządzania domenami u tych rejestratorów pozwalają nam w prosty i szybki sposób przekierować domenę na inny serwer znajdujący się w dowolnym miejscu na świecie
Oczywiście zarządzanie domena może nie różnić się niczym także u tańszego rejestratora

4. Darmowy mail
Zakładając konto z poziomu którego będziemy zarządzać usługami (domenami, serwerami) lepiej jest to zrobić z darmowego konta mailowego założonego np na gmail.com, czy poczta.onet.pl
Dlaczego? Ponieważ jeśli zrobimy to używając konta w domenie komercyjnej którą utracimy możemy mieć problem np. kiedy zapomnimy hasła do naszej usługi a przypomnienie będzie przychodziło właśnie na to nieistniejące konto.

Konto lepiej zarejestrować osobiście, ewentualnie przez webmastera który odrazu przekaże dane do logowania. Najlepiej je zmienić - chociaż ja liczę na zaufanie moich klientów i proszę żeby tego nie robili - mogę wtedy pomóc jeśli pojawi się problem. Zgubione hasło i zapomniany mail to prawie norma.

Domena im starsza tym ma większą wartość dla firmy - jej utrata może wiązać się z dużymi problemami i kosztami. Dbajmy więc o terminowe opłacanie tej usługi.