Blog
strony internetowe Lublin

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3

Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii zapasowej. W razie problemów zostanie ona przywrócona z kopii zapasowej wykonywanej przez firmę hostingową. Na nazwa.pl przykładowo mamy możliwość przywrócenia strony z kopii wykonanych 24 i 48 godzin wstecz. Proces przywracania nie jest jednak bardzo szybki i zależy od administratorów którzy udostępniają nam oddzielnie pliki strony i bazę danych - umieszczając je gdzieś na naszym serwerze. Mając pliki kopii i bazę danych pozostałe czynności ( w przypadku nazwa.pl) musimy wykonać sami. Nie każdy sobie z tym poradzi chociaż nie jest to trudne.

Co jednak jeśli chcemy przywrócić stronę ze starszej kopii lub po prostu awarię strony zauważyliśmy po upływie kilku dni i hosting nie ma wcześniejszej kopii?
Warto raz na jakiś czas wykonać kopię naszej strony www Puławy za pomocą prostego, wbudowanego w nasz CMS Joomla narzędzia.
Akeeba Backup możemy pobrać z tej strony www.akeebabackup.com - jest darmowa i nie wymaga rejestracji. Pobieramy także Akeena Kickstart - posłuży w przyszłości do przywrócenia strony.
Pamiętajmy żeby wybrać wersję odpowiadającą naszej wersji joomla - starsze są dostępne do pobrania w archiwum.Jeśli mam stronę na joomla kopię warto zrobić przed każdą aktualizacją naszego CMS'a - mała niezgodność jakiejś wtyczki i może paść cała strona - dlatego warto się zabezpieczyć
Zaletą Akeeba Backup jest to że nasza kopia zawiera w jednym pliku zarówno pliki strony jak i bazę danych.

Instalacja Akeeba Backup

Instalację przeprowadzę na stronie www Lublin na Joomla w wersji 3.2.3
1. Przechodzimy do zakładki Rozszerzenia / Instalacje
Klikamy na button "Przeglądaj" i wybieramy z lokalizacji na naszym dysku wcześniej pobrany plik w formacie .zip w moim przypadku nazywał się "com_akeeba-3.11.0-core.zip i znajdował się w folderze Pobrane. Po wybraniu pliku klikamy na "Wczytaj plik i zainstaluj"


2. Poszło bez problemu. Instalacja trwała kilka sekund.3. Przechodzimy do zakładki "Komponenty / Akeeba Backup"
Akceptujemy to co chcemy :) - jak klikam na żółty button " Accept the mandatory information and apply prferences" 4 Trwa konfiguracja Akeeba Backup