Blog
strony internetowe Lublin

Nowością w Gantry 5 są "Particle" - cząstki (?) - można powiedzieć że są to moduły o szczególnych właściwościach - przynajmniej te z pierwszej sekcji.

W tej zakładce możemy dokonać wstępnej konfiguracji "Particle" lub je wyłączyć . Ich wstępna konfiguracja nie ma znaczenia jeśli ich nie użyjemy. 

Przykładowo - na dole znajduje się Particle "Google Analytics" - umieszczenie tu naszego kodu nic nie da jeśli nie umieścimy cząstki gdzieś na stronie. Akurat to specyficzny przykład bo tę cząstkę musimy umieścić w części "Atom" zakładki "Layout" - dodatkowo musi to być loyout przypisany do szablonu strony głównej naszej strony www Lublin żeby dane można było odczytać w panelu Google Analytics.

 

Niektóre z tych ustawień funkcjonowało w Gantry 4 ale trochę inaczej.

I. Sekcja Particle Settings
wiele ich cech można byłoby osiągnąć za pomocą modułu "własny kod html". Tych cząstek możemy używać na dwa sposoby - umieszczając je w zakładce "Layout", lub tak jak zwykły moduł. Oba te sposoby omówię dokładnie w dalszych wpisach.


- Branding
- Logo
- Contact
- Menu
- Content List
- Mobile Menu
- Newsletter
- Copyright
- Custom HTML
- Promo Image
- Date
- Horizontal Menu
- Image Grid
- Simple Counter
- Social
- Info List
- Tab Image
- To Top

II. Sekcja Position Settings

tych cząstek  będziemy używać do tworzenia własnych układów strony. W Gantry 4 mieliśmy siatkę pozycji modułów która różniła się w zależności od szablonu - ale większość pozycji była dostępna w każdym szablonie. W Gantry 5 sami tworzymy układ strony wykorzystując zakładkę layout i poniższe elementy

- Module Instance
- Module Position
- System Messages
- Spacer
- Page Content

III. Sekcja Atom Settings  - ta część nie jest widoczna od frontu
- Google Analytics
- Custom CSS / JS

 

Particle z jednej strony dość komplikują ten framework, z drugiej udostępniają funkcje i użyteczności które do tej pory wymagały wiedzy programistycznej.

Zakładki "Settings"  możemy nie używać jeśli nie chcemy - cząstki możemy konfigurować np gdy używamy zakładki "Layout"

Responsywne strony www Lublin