Blog
strony internetowe Lublin

Framework Gantry5 dla Joomla 3 powoli jest dopracowywany przez zespół RocketTheme. W tej chwili skończyłem lub kończę kilka pierwszych projektów na Gantry 5.  

Nie wszyscy pewnie wiedzą ale Gantry 5 nie jest zgodne z domyślną przeglądarką Androida znajdującą się na starszych telefonach m.in Samsungu Galaxy S3. Responsywność nie działa tak jak trzeba, nie pojawia się menu mobilne. Ale to stary telefon, na S4 wszystko działa ok. Ta przeglądarka na świecie ma minimalne udziały w rynku. Niestety w Polsce w kwietniu miała jeszcze klikunasto procenowy udział w przeglądaniu stron mobilnych. Ale kiedy sprawdzałem ostatni raz przed wakacjami notowała systematyczne spadki.Gantry 5 zdarzały się denerwujące wpadki. Dokonując aktualizacji frameworka w początkowym okresie jego rozwoju okazywało się czasem że w niektórych miejscach dopisywane były domyślne style css które potrafiły dodać pracy na kilka godzin.
Jednym z takich dość uciążliwych problemów były style demo przypisane np do bannera, pokazu slajdów. Wymieniając domyślne grafiki okazywało się że mimo zmiany pierwsza z nich pokazuje inny obraz niż wynikałoby to z ustawiań w module. Banner znajdował się często tylko na stronie głównej i to do niej a nie do samego modułu przypisany był styl demo powodujący taką właśnie sytuacje.

W tej chwili to już prawie przeszłość, ale mimo to wolę przed każdą aktualizacją zrobić kopię akeeba backup.

Obecnie mamy Gantry w wersji 5.2.4 a aktualizacje są niemal co tydzień.

Od jakiegoś czasu w zapleczu szablonu wydzielona jest zakładka "Page settings" - przeniesione do niej zostały niektóre panele z zakładki "settings". Pojawił się też nowy panel "Body Attributes" a w nim "Section Layout".
Mamy tu 3 ustawienia:
- Boxed  - po mojemu układ zamknięty - treść i elementy graficzne centralnej części strony ograniczone są do szerokości 1200px. Możemy w css dodać swoje tło
- Fullwidth (Boxed Content) - układ otwarty ale treści ograniczone do 1200px
- Fullwidth (Flushed Content) - układ otwarty, treści i elementy graficzne na cały ekran

strony www Lublin na joomla

To sprawia że projektowanie stron jest niesamowicie proste. Jeszcze nie dawno żeby wymusić dla jakiejś sekcji szablonu układ otwarty trzeba było użyć pliku custom.scss. Te ustawienia dotyczą całego szablonu strony www Lublin ale możemy dla każdej jego sekcji definiować własne ustawienia w zakładce "Layout".
Klikamy na ikonkę zębatki - znajduje się w prawym górnym rogu każdej sekcji - domyślnie ukryta ale wystarczy najechać kursorem i pojawi się.

strony www Lublin na joomla

Jak widać poniżej mamy możliwość zdefiniowania podobnych ustawień jak wcześniej dla całego szablonu - tym razem tylko dla wybranej sekcji szablonu. Ustawienia "Inherit" dziedziczy ustawienia globalne. Czyli możemy np ustawić sekcję z menu i bannerem na całą szerokość ekranu, a niższe sekcje np z atrybutem "boxed". Strony internetowe Lublin na joomla z frameworkiem gantry zyskały nowe funkcjonalności.

strony www Lublin na joomla

W Gantry 5 ważnym elementem są Particles - cząstki. Możemy ich używać w zakładce layout i jak normalne moduły. W komercyjnych szablonach mamy ich w tej chwili 25 - nie liczę elementów "Positions". Powoli przyzwyczajam się do ich używania, w niektórych sytuacjach są bardzo pomocne i pozwalają zaoszczędzić czas. Jak widać ostatnie aktualizacje Gantry nie tylko zwiększyły ich ilość ale także dodały do nich małe ikonki.

 

strony www Lublin na joomla