Blog
strony internetowe Lublin

Szczerze mówiąc jakiś czas temu czytałem że w joomla 3.6 / 3.7 ma się pojawić nowy edytor graficzny w panelu Media. Miał on umożliwić m.in zmiananę rozmiarów zdjęcia i jego przycinanie. To ważna funkcjonalność dla tych moich klientów dla których nie tylko Photoshop ale nawet Paint jest z pogranicza czarnej magii.
Na tę aktualizację przyjdzie niestety jeszcze chwile poczekać.

Joomla 3.6 - strony www Lublin na joomlaOd wersji 3.5 Joomla działa z PHP7 i muszę przyznać że działa dobrze. Miałem do tej pory okazję sprawdzić to na home.pl a ostatnio nazwa.pl sie zlitowała i jako jeden z ostatnich dostawców hostingu wprowadziła PHP7 do swojej oferty.
Nie wiem czy to tylko subiektywne odczucie ale działa szybciej.
1. Menu typu ACL - możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników do konkretnych menu.

Najprościej można to zobaczyć wchodząc do
Menu >> Projektant Menu  - następnie wybieramy menu i klikamy dostosuj

W tym ekranie widać że pojawiła się nowa zakładka "Uprawnienia menu". Do tej pory mogliśmy zarządzać uprawnieniami użytkowników globalnie.

Joomla 3.6 - strony www Lublin na joomla2. Pokaż wszystkie pozycje menu

Pracując z joomla zdarza się że wykorzystujemy więcej niż jedno menu. Dzieje się tak kiedy tworzymy witryny wielojęzyczne, kiedy stosujemy menu pomocnicze w panelu bocznym, lub np dolne menu zawierające frazy do pozycjonowania. Każde takie menu pojawia się w zakładce "Menu" naszego zaplecza joomla strony www Lublin. Od wersji Joomla 3.6 mamy możliwość wyświetlenia wszystkich pozycji menu w jednej zakładce xa pomocą opcji "Wszystkie pozycje menu"

Joomla 3.6 - strony www Lublin na joomla3.Kategorie w locie - czyli dodawanie nowej kategorii z poziomu artykułu

Standardowo kategorie tworzymy wybierając w zapleczu
Artykuły >> Kategorie >> Utwórz kategorie

Nowy sposób jest szybszy ale nie możemy określić kategorii nadrzędnej i określić dla niej języka - nie zawsze jednak jest to konieczne. Opcja ta dla użytkowników Wordpress'a dostępna jest od dawna.

Joomla 3.6 - strony www Lublin na joomla4. Lepsza aktualizacja Joomla

Wybierając Komponenty >> Aktualizacja Joomla widzimy nową zakładkę "Prześlij i aktualizuj". Czyli nie jesteśmy skazani na aktualizacje automatyczne - szczególnie jeśli coś nie działa. A ostatnio chyba było tak z aktualizacją Joomla 3.4.8 gdzie trzeba było nadpisać pliki bezpośrednio przez FTP.

Joomla 3.6 - strony www Lublin na joomla5. Ulepszony UX - Przyśpieszenie pracy poprzez poprawę użyteczności interfejsu administracyjnego - czyli wszystkie powyższe punkty

6. Pole formularza potomnego - coś dla programistów, czego zwykły użytkownik jak ja nie ogarnie. Nie będę więc udawał że wiem, ale nie znalazłem ani jednego wpisu na temat J3.6 gdzie ktoś by to wytłumaczył.