Blog
strony internetowe Lublin

Od początku istnienia joomla budując strony internetowe na tym CMS'ie tworzyło się strukturę strony www opartą na artykułach podpiętych pod pozycję menu.
Strona startowa joomla to najczęściej pozycja menu typu "artykuły wyróżnione - przegląd". W niektórych zakładkach, np tworząc bloga wykorzystywałem pozycję typu "Jedna kategoria artykułów - przegląd" lub "Jedna kategoria artykułów -lista".
Najczęściej jednak używaną pozycją menu przy budowie prostej strony www Lublin na joomla - jest podpięty pojedynczy artykół.Oczywiście są także inne opcje - np wpinacz czy kontakt. Mają one jednak wspólną cechę - umieszczone są w sekcji komponent. Dopiero wokół komponentu, w dostępnych w szablonie pozycjach modułów umieszczało się moduły które swoimi funkcjonalnościami wzbogacały strony internetowe Lublin na joomla.

Zdarzało się że chciałem stworzyć pozycję menu zbudowaną wyłącznie na modułach - ale w takim wypadku też musiała być ona podpięta pod artykół którego wyświetlanie wygaszało się w CSS - najczęściej przez ukrycie sekcji komponent.

1. W Gantry 4 wyłączenie komponentu możliwe było poziomu szablonu.
Display Component - ta opcja pozwalała wyłączyć tylko pozycję artykułu
Display Mainbody - za pomocą tej opcji można było wyłączyć Component (pozycja artykułu) jak i sidebar (pozycje modułów obok komponentu) a także moduły w sekcji TOP i BOTTOM MAINBODY.

Strony www Lublin na joomla i Gantry 5

 

2. Tu widać w layout Gantry 4 te 3 sekcje wchodzące w skład mainbody

Strony www Lublin na joomla i Gantry 5


To rozwiązanie w Gantry 4 było dużym ułatwieniem w budowie strony internetowej opartej wyłącznie na modułach.

3. W Gantry 5 pojawiła się nowy typ pozycji menu - CUSTOM PAGE. Wybierając ten typ pozycji menu nie podpinamy artykułu, ani innego elementu typu moduł (moduły są oczywiście strukturze layout szablonu). Przypisywany był jedynie szablon. To czy w jego layout'cie szablonu znalazł się element typu "Page Content" - odpowiedzialny za wyświetlanie elementów osadzanych wcześniej w komponencie - np artykuły - to sprawa całkowicie dowolna.

Strony internetowe Lublin na joomla i Gantry 5Ale nawet jeśli "Page Content" pojawi się w strukturze layout szablonu i tak nie powoduje wyświetlenia artykułu jeśli wybierzemy "Custom Page" jako typ pozycji menu.
Nie mamy także możliwości zarządzania sposobem wyświetlanie artykułu, lub artykułów w kategorii. Opcje takie pojawiają się w pozycji menu związanej z wyświetlaniem artukułu. W "Custom Page" ich nie znajdziemy.

Strony internetowe Lublin na joomla i Gantry 5Budowanie strony opartej wyłącznie na modułach stało się w Gantry 5 jeszcze prostsze.

Projektując strony internetowe Lublin dla klientów staram się jednak ciągle używać standardowych rozwiązań - czyli podpinam artykuły pod pozycje menu. To bardzo ułatwia zarządzanie i edycje strony użytkownikom mającym małe doświadczenie w joomla, lub tym przyzwyczajonym do obsługi wcześniejszych wersji Joomla - gdzie takie rozwiązanie nadal jest powszechnie stosowane.

Pozostaje jednak pewne przyzwyczajenie - najczęściej umieszczałem "Page Content" w sekcji "Mainbar" (w szablonach RT) - a nie jest to konieczne. "Page Content" możemy swobodnie przenosić w Gantry 5 do dowolnej sekcji w layouts szablonu.

Strony www Lublin na joomla i Gantry 5Do pewnego momentu w rozwoju Gantry 5 Mainbar był traktowany jako pozycja uprzywilejowana - tylko przy niej pojawiał się podział umożliwiający specyficzne oddzielenie komponentu od znajdujących się w tej sekcji pól Sidebar i Aside. W nowych szablonach pojawia się podział każdej sekcji na Left/ Main / Right.

 

Strony www Lublin na joomla i Gantry 5