Administracja Joomla 3
podstawy dla początkujących

Strona internetowa utrzymywana na serwerach firmy hostingowej ma wykonywaną kopię w ramach serwera. Najczęściej w razie problemów możemy poprosić o kopię naszego konta lub wybranych katalogów i baz danych z ostatnich 24, 48 i 72 godzin. Nie znaczy to że możemy spać spokojnie że nasza strona www jest całkiem bezpieczna. Po pierwsze możemy zauważyć że strona internetowa nie działa po upływie 72 godzin. Dostawca hostingu nie będzie miał wtedy działającej kopii naszej strony www Lublin.
Inny przypadek - strona została zainfekowana złośliwym kodem który zaczął działać po upływie np. 14 dni. Kopia z serwera jest w takim wypadku nieprzydatna. W takim przypadku przy mniejszej stronie taniej będzie wykonać ją od nowa niż szukać infekcji.W stronach internetowych na joomla które projektuję jest zainstalowany komponent Akeeba Backup (nie we wszystkich opcjach cenowych).
Akeeba Backup umożliwia łatwe wykonanie kopii naszej strony internetowej nawet osobie o niskim poziomie wiedzy informatycznej. Cała kopia zostanie spakowana do jednego pliku.

1. Logujemy się do zaplecza joomla. Z górnego menu wybieramy Komponenty >> Akeeba Backup

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla

 

2. W stronach które wykonałem i umieściłem na serwerze Akeeba jest już skonfigurowana więc klikamy button "Backup Now"

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla

 3. Tu możemy dodać swoją notatkę do kopii zapasowej naszej strony internetowej Lublin. Klikamy następnie niebieski button "Backup Now!"

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla4. Trwa tworzenie kopie zapasowej naszego serwisu www na joomla.

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla5. Kopia została wykonana pomyślnie. Klikamy button "Manage Backups" żeby przejść do panelu zarządzania kopiami naszej strony www Lublin na joomla.

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla6. W tym panelu mamy listę dostępnych kopii oraz informacje o ich wielkości i dacie wykonania. Możemy je pobrać i zapisać na dysku naszego komputera lub w innej bezpiecznej lokalizacji. Klikam zielony button "Download" przy ostatniej - najświeższej kopii zapasowej Akeeba Backup.

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla

 7. Pojawia się informacja że nie jest to najlepszy sposób pobierania pliku kopii - może zostać ona uszkodzona. Szczerze mówiąc mi nigdy się to jeszcze nie zdarzyło. Opcjonalnie można pobrać plik za pomocą klienta FTP - np Total Commandera. Klikam button "Download". Akceptuję także w kolejnym oknie.

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla
8. Rozpoczyna się pobieranie pliku kopii zapasowej strony www - zauważcie że w nazwie pliku zawarta jest  data wykonania kopii - 2016-09-01

Ile ostatnich kopii zapasowych waszego serwisu należy przechowywać - trudno powiedzieć ale kilka nie zaszkodzi. Przy małej stronie to nie problem a może nam zaoszczędzić nie tylko czas ale także zabezpieczy przed stratą serwisu i koniecznością stworzenia nowego. Czasem do katalogu w którym mamy plik kopii warto dołączyć screen strony wykonany w tym samym czasie.

Częstotliwość wykonywania kopii zapasowej to także sprawa indywidualna - wykonując zlecenia aktualizacji treści serwisu często sugeruję klientowi wykonanie także kopii zapasowej. W czasie procesu aktualizacji komponentów i plików CMS joomla kopia zapasowa wykonywana jest przed i po aktulizacji.

 

Jeśli wykonanie kopii serwisu wydaje Ci się zbyt trudne możesz zlecić mi taka usługę.