Administracja Joomla 3
podstawy dla początkujących

Każda strona internetowowa zawiera jakieś fotografie. Ludzie kierują się przekazem graficznym więc estetyczne, ładne fotografie są ważne zarówno na stronie www artystycznej jak i biznesowej. Oczywiście różnią się stylistyką i formą przekazu.

CMS Joomla umożliwia dodawanie grafik do modułów, artykułów, bannerów (to też moduł) i galerii. Jest to czynność raczej prosta. Przed dodaniem fotografii warto je zmniejszyć w programie graficznym. Fotografie wykonane aparatem mają
rozdzielczość dużo większa niż rozdzielczość ekranu i opóźniałyby tylko wczytanie strony.
Do tego celu można wykorzystać program do edycji grafik np GIMP - tutorial na mojej stronie
Grafiki i fotografie możemy wczytywać w czasie edycji modułów, czy artykułów. Nie możemy jednak ich z poziomu artykułu, czy modułu kasować i tworzyć nowych katalogów / folderów. Przy najmniej w tej wersji Joomla.

Menadżer Mediów w Joomla 3 to komponent strony www Lublin dzięki któremu możemy zarządzać grafikami i dokumentami np w formacie .pdf czy .doc.


1. Logujemy się do zaplecza naszej strony internetowej na joomla. Do panelu "Media" możemy przejść na dwa sposoby - mamy linki w bocznym menu "Pulpitu" lub w menu górnym Artykuły >> Media

Projektuję strony internetowe lublin na joomla2. Standardowy widok w komponentu "Media" naszej strony www Lublin na Joomla. Po prawej lista katalogów do których mamy dostęp. W oknie głównym katalogi i pliki do których mamy w tej chwili bezpośredni dostęp i możemy je np. usuwać.

Projektuję strony internetowe lublin na joomla3. Kasowanie plików i katalogów
- Przy każdym pliku i katalogu mamy checkbox - lewy górny róg ikony - możemy zaznaczyć kilka a potem kliknąć "button" usuń.
- Pojedyncze pliki i katalogi usuwamy klikając "X" w prawym górnym rogu ikony pliku lub katalogu
- Nie można usunąć katalogu który zawiera pliki - trzeba najpierw wejść do tego folderu i usunąć wszystkie pliki. Dopiero wtedy usunięcie takiego katalogu jest możliwe

Projektuję strony internetowe lublin na joomla4. Tworzenie nowego katalogu
Żeby lepiej posegregować materiały na stronie internetowej lublin warto używać katalogów. Katalogi i pliki powinny mieć nazwy które nie zawierają polskich znaków i znaków specjalnych.

Nowy katalog tworzymy klikając na button "Utwórz katalog".
Następnie wpisujemy nazwę katalogu i ponownie wciskamy button "Utwórz katalog" tym razem z prawej strony.