×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/moja_galeria

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/folder_nadrzedny/moja_galeria

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/naleczow6/ftp/db19_kasai1com_2018a/images/folder_nadrzedny/moja_galeria.

Administracja Joomla 3
podstawy dla początkujących

Simple Image Gallery to galeria fotografii którą dość często stosuję na stronach internetowych które projektuję - ma ona także swój komercyjny odpowiednik.

Ponieważ ten dział poświęcony jest szkoleniom dla moich klientów którzy będą dodawać fotografie do stron które wykonałem pominę tu proces instalacji i konfiguracji tego komponentu. To wszystko już zrobiłem projektując strony internetowe Lublin.Fotografie do galerii powinny być zmniejszone - o tym jak zmniejszyć fotografie w programie GIMP 2.8 w tym tutorialu.
Wysokość fotografii - niezależnie czy ma układ poziomy czy pionowy - powinna wynosić około 700px. W tym momencie przy wielkości monitorów i rozdzielczościach jakie one mają moim zdaniem jest to rozmiar optymalny. To tylko moja propozycja :)


Po pierwsze musimy być pewni że na stronie jest ta konkretna galeria, ale druga z której także korzystam dość często ma bardzo podobną funkcjonalność i podobny sposób aktualizacji.

1. Kod galerii umieszczony jest w artykule i wygląda tak

{gallery}moja_galeria{/gallery}

Fraza "moja_galeria" to nic innego jak nazwa katalogu w którym umieszczamy fotografie widoczne potem w galerii naszej strony www Lublin.

Projektuję strony www Lublin na Joomla2. Jeśli mamy taką ścieżkę w artykule który jest naszą galerią wiemy już że katalog w którym mamy dodawać  lub usuwać fotografie do galerii ma nazwę "maja_galeria". Katalog ten najprościej możemy odnaleźć za pomocą panelu "Media" - tu tutorial o działaniu menadżera mediów w joomla 3.

Logujemy się do zaplecza naszej strony www Lublin na joomla i przechodzimy do panelu "Media"

Projektuję strony www Lublin na Joomla3. Tu jak widać jest nasz folder do którego możemy dodawać grafiki / fotografie. Folder ten mógłby znajdować się w innym folderze ale ścieżka do niego miała by wtedy inna postać np.

{gallery}folder_nadrzedny/moja_galeria{/gallery}

Projektuję strony www Lublin na Joomla

 

4. Jeśli chcemy dodać nowe fotografie do katalogu musimy do niego "wejść"

Dopiero teraz klikamy zielony button "Wczytaj". Wysuwa się panel za pomocą którego możemy wyszukać fotografie na dysku naszego komputera. Klikamy "Rozpocznij wczytywanie". Po dodaniu plików do katalogu, skrypt galerii Simple Image Gallery załatwi za nas resztę. Nie musimy się martwić o wykonanie miniatórek - zostaną one wygenerowane bez naszego udziału. Warto zapoznać się z dwoma tematami które linkowałem powyżej - jest tam trochę wskazówek powiązanych z tych tutorialem.

Projektuję strony www Lublin na Joomla