Administracja Joomla 3
podstawy dla początkujących

Joomla cały czas jest rozwijana i dopasowywana do aktualnych trendów. Nie ma praktycznie miesiąca bez poprawki zwiększającej jej możliwości, łatającej luki lub poprawiającej zgodność np najnowszą wersją PHP.

Przeciwnicy Joomla i Wordpress mówią że poprawki są dlatego bo te CMS'y są niedopracowane, mają dziury umożliwiające łatwe ataki itp. Mówią tak często pracownicy agencji reklamowych korzystających ze swoich własnych CMS'ów - napisanych raz, nie poprawianych przez lata bo są super doskonałe.

Sytuację tę można porównać do dwóch jaskiniowców. Jeden z nich pozostaje w jaskini bo nie warto ryzykować. Drugi rozpala ogień, wynajduje koło ... Ten drugi to Joomla, Wordpress, Drupal i inne CMS które są rozwijane.
CMS Agencji Reklamowej może także być rozwijany, ale jeśli jest za dużo pracy nie ma na to czasu, jeśli pracy jest za mało nie ma motywacji.Joomla warto aktualizować żeby była ona bezpieczna i coraz lepsza.


1. Co zrobić jeśli zobaczycie takie komunikaty. Oczywiście należy zaktualizować rozszerzenia i CMS Joomla  naszej strony www Lublin. Wszystko powinno przebiec bardzo sprawnie i bez problemów. Na wszelki wypadek trzeba jednak zabezpieczyć się i wykonać kopię zapasową - żeby nie narobić sobie dodatkowej pracy. Szczególnie jeśli mamy zainstalowane komponenty które mogą nie być rozwijane. Ja staram się ich unikać w czasie projektowania strony internetowe Lublin.

strony www Lublin na Joomla 3


2. Moim zdaniem aktualizacja powinna wyglądać tak:
a) kopia zapasowa Akeeba Backup (przeczytaj tutorial w tym dziale)
b) aktualizacja komponentów
c) kopia zapasowa Akeeba Backup
d) aktualizacjac Joomla
e) kopia zapasowa Akeeba Backup

Przynajmniej każdą finalną kopię zapasową naszej strony www trzeba zachować na dysku naszego komputera. Ja zabezpieczam także pierwszą.

3. Ok zaczynamy
Wykonuję kopię zapasową strony internetowej przed aktualizacją. O kopii zapasowej za pomocą Akeeba Backup czytaj tu.

strony www Lublin na Joomla 34. Po wykonaniu kopii zapasowej przechodzimy na Pulpit zaplecza Joomla 3 - kiedy pojawią się informacje o aktualizacjach klikamy niebieski button - "Pokaż Aktualizacje". Jeśli wcześniej go widzieliśmy a po wykonaniu kopii zapasowej nie pokazał się to sprawdźmy klikając z na dole z lewej strony pozycję "Rozszerzenia są aktualne!"

Tak było w tym przypadku.

strony www Lublin na Joomla 3
5. Jak widać w panelu mamy tylko aktualizację dla jednego rozszerzenia. Jest tu możliwość zaznaczenia wszystkich dostępnych aktualizacji i kliknięcia przycisku "Aktualizuj"

Ale nie róbcie tak. Lepiej po kolei oznaczać i aktualizować kolejne rozszerzenia.

strony www Lublin na Joomla 3
6. Zaznaczam rozszerzenie i klikam button "Aktualizuj"

W tym wypadku nie ma paska postępu aktualizacji strony www Lublin na Joomla 3. Po zakończonej aktualizacji pokazuje się tylko Wiadomość - Pakiet zaktualizowano.i kolejna "W tej chwili nie ma żadnych dostępnych aktualizacji. Sprawdź później."

strony www Lublin na Joomla 37. Wykonujemy kopię zapasową Akeeba Backup.
Dlaczego kolejna kopia zapasowa? A co jesli aktualizacja Joomla 3 nie zakończy się powodzeniem. Mamy wtedy kopię zapasową z połowy pracy. Czasem aktualizowanych rozszerzeń może być kilka lub więcej a ich aktualizacja chwilę trwa.

strony www Lublin na Joomla 3