CMS to skrót oznaczający system zarządzania treścią - czyli stronę będzie można samodzielnie edytować jeśli posiadasz umiejętności na poziomie obsługi edytora treści. Mamy do wyboru kilka CMS'ów, ale najbardziej popularne to WordPress i Joomla. Wiele agencji reklamowych ma własne CMSy i twierdzi że są one najlepsze - bo nie trzeba ich aktualizować.

Zaletą Wordpressa i Joomla jest to że to darmowe CMS rozwijane przez wielu programistów a nie mały zespół agencji reklamowej. Są więc bardziej dopracowane i ciągle udoskonalane. Spotkałem się opinią że wadą WordPress i Joomla jest to że trzeba je aktualizować. Nie jest to prawda - jest taka możliwość ale nie ma takiej potrzeby. Trzeba pamiętać jednak że oprogramowanie na serwerze także się zmienia i wypadałoby chociaż z tego względu taką aktualizację wykonać. Takiej możliwości nie ma raczej w wypadku autorskiego CMS agencji reklamowej.

Wordpress i Joomla są powszechnie stosowane. Jeśli nawet stwierdzimy że nie odpowiada nam współpraca z agencją czy freelancerem który wykonał stronę nie będzie problemu ze znalezieniem osoby która zajmie się naszym serwisem. 

 

Jakie są podstawowe zalety i wady Wodpress i Joomla 

 

 WordPress  Joomla
 WordPress to system blogowy - nadaje się do małych stron, przy większych serwisach staje się mniej przejrzysty w zarządzaniu. Zaletą WordPress jest jego prostota - w praktyce jest tak prosty że niektóre rzeczy są trudne do wykonania - ale i tak się je robi, ale ze szkodą dla użytkownika końcowego.  Joomla nadaje się zarówno do małych jak i dużych stron www

 Adresy w WordPress

 Adresy w Joomla

 WordPress jest przypisany do domeny - to bardzo duża wada. Adres w WordPress wygląda tak:

www.moja_domena.pl/oferta/projektowanie_stron_www.

W praktyce oznacza to że nie możemy zmienić w każdej chwili domeny przypisanej do strony.

Nie możemy też edytować strony po adresie serwera bo nie będzie ona działać poprawnie.

www.moj_serwer.pl/oferta/projektowanie_stron_www.  to nie zadziała w WordPress

 

Joomla nie przypisana do domeny. Adres w Joomla wygląda tak:

oferta/projektowanie_stron_www.

To znaczy że możemy nasz serwis edytować po adresie domeny

www.moja_domena.pl/oferta/projektowanie_stron_www.

Możemy też edytować stronę po adresie serwera - będzie ona działać poprawnie.

www.moj_serwer.pl/oferta/projektowanie_stron_www.

W każdej chwili możemy zmienić domene wskazującą na stronę.

 

Możemy także na czas prac konserwacyjnych lub większych zmian na stronie utworzyć kopię strony i edytować ją po adresie serwera a na końcu podpiąć ją pod domenę.

 Aktualizacje CMS WordPress

 Aktualizacje CMS Joomla

 Chodzi o aktualizacje samego CMS,a. Co jakiś czas pojawia się nowa wersja i związane z nią poprawki i dostosowania np do oprogramowania serwera, czy całkiem nowe funkcjonalności.

Aktualizacje półautomatyczne są dostępne w obu CMS'ach. Co to znaczy. Pojawiają się informacje o dostępnych nowych aktualizacjach CMS, komponentów / widgetów , szablonów / tematów, a my decydujemy kiedy i czy chcemy je wykonać.
Trzeba pamiętać że czasem wiąże się to ze zmianą wersji PHP na serwerze.

Nie znaczy to że aktualizacje półautomatyczne nie spowodują problemów. Tu także może pojawić się brak zgodności dodatków z wersją CMS - dotyczy to WordPress i Joomla

W WordPress Mamy do wyboru:

- aktualizacje półautomatyczne

- aktualizacje automatyczne

i tu jest pozorna przewaga WordPress'a. Ten CMS zaktualizuje się sam. Ale nie mamy kontroli jak te aktualizacje będą przebiegać. Może się okazać że w pewnym momencie WordPress wykona poprawki które będą wymagały wyższej wersji PHP na serwerze i zwyczajnie przestanie działać.

Jeśli nie mamy kopii zapasowej którą wykonuje się zwyczajowo przy aktualizacji to mamy problem.

Prawdopodobne jest także że szablon jeśli był komercyjny nie będzie aktualizował się razem z WordPress. To też może sprawić że strona padnie bo wersja CMS WordPress będzie niezgodna z Motywem (szablonem)

W Joomla są tylko:

- aktualizacje półautomatyczne

w stronach które robię instaluję Akeeba Backup - ten komponent przed aktualizacją CMS Joomla tworzy automatycznie kopię zapasową. Po aktualizacji kopię wypadałoby także wykonać ale już ręcznie - klikają jeden button.

 

 

 

WordPress - wpisy i strony statyczne,  Joomla - artykuły.

Tak wygląda panel edycji wpisu / strony w WordPress. Jest on bardzo uproszczony i wykorzystujemy w nim bloki

 

 

Tak wygląda panel do edycji artykułu w Joomla - jest bardziej tradycyjny. Artykuł w Joomla możemy przygotować wcześniej i go opublikować w ustalonym wcześniej terminie, a także ustalić kiedy ma zakończyć się data publikacji.

Możemy też taki artykuł wygasić - bez wyrzucania ze strony. Jest to ważne np w hotelach kiedy jakieś elementy oferty powtarzają się w określonych porach roku. W WordPress musielibyśmy artykuł wyrzucić do kosza - jest możliwość przywrócenia.

W Joomla artykuł możemy zapisać jako kopię i na jego podstawie stworzyć nowy wykorzystujący elementy oryginału.

 

 

WordPress - widżety,  Joomla - moduły.

Widgety i moduły to elementy o różnej funkcjonalności występujące w layoucie strony - np. menu, banner - slideshow, formularz konktaktowy. Najprostszy i najczęściej używany jest widget - moduł TEKSTOWY.

 

WordPress

W Wordpress jego edycja wygląda tak. W panelu wygląd dodajemy widget o wybranej funkcjonalności i przypisujemy go do miejsca w szablonie. W standardzie nie możemy tego widgetu przypisać do wybranej pozycji menu - pokazuje się na wszystkich zakładkach.

Są rozszerzenia które to umożliwiają ale pisane przez zewnętrznych programistów - ale nie zawsze działają dobrze. Jeśli chcemy zakończyć publikację widgetu musimy go wyrzucić.

Jak widać widget 'Tekst' ma bardzo ograniczone możliwości edycji. Jeśli chcesz pokolorować tekst lub wstawić obrazek, czy wyrównać tekst do obu marginesów musisz znać HTMLa :).

 

Joomla - moduły

W Joomla edycja wygląda tak. W panelu moduły dodajemy moduł o wybranej funkcjonalności i przypisujemy go do miejsca w szablonie - a także wybranej lub wszystkich pozycji menu na stronie.

 Możemy też ustawić kiedy ma się rozpocząć i zakończyć publikacja modułu. W każdej chwili możemy go włączyć i wyłączyć - tego nie ma w WordPress. To ważne przy ogłoszeniach które pojawiają się co jakiś czas. Możemy też taki moduł zapisać jako kopie. Możemy zdecydować czy jest widoczny tytuł czy nie.

Możemy wybrać dla niego styl spośród wcześniej zdefiniowanych, dodać obrazek, film, dowolnie modyfikować tekst, wstawić tabelę i wiele innych opcji.

Funkcjonalność modułu tekstowego Jooomla jest taka jak w artykule - dużo lepsza niż w Wordpress. Biorąc pod uwagę że pozycja artykułów Joomla / wpisów Wordpress jest jedna a pozycji widgetów Wordpress / modułów Joomla jest wiele to ważna cecha

 

Najważniejszą jednak cechą która nie występuje w standardzie w Wordpress jest możliwość przypisania modułu do konkretnej pozycji menu.

 

 

 

Czy to wszystko? Nie to dopiero początek - ale to najważniejsze różnice. Jeśli rozważasz serwis większy niż 10 stron czy stronę wielojęzyczną wybór jest jeden Joomla.

Co dopiszę - Sortowanie Artykułów - ale dam jako link