Share This

Dostałem do testowania kolejny szablon od templatemonster.com tym razem na frameworku T3 od joomlart.com. Nie wiem jak w tym momencie jest z popularnością frameworku ale w moim odczuciu nie popartym żadnymi faktami a jedynie sam nie wiem czym trzy najbardziej popularne frameworki na rynku szablonów Joomla stworzyły:

- Joomlart.com - framework T3

- Joomshaper.com - framework Helix

- Rockettheme.com - framework Gantry5

I w tym momencie nie mam pojęcia który jest najlepszy czy najbardziej popularny, chociaż wydaję mi się że najbardziej popularny jest Helix, najładniejsze szablony są od Joomlart czyli framewrok T3, najtrudniejszy jest także T3, a najbardziej funkcjonalny Gantry 5 chociaż niestety szablony od rockettheme.com w ostatnich latach są nieładne.

 

Ponieważ projektuję strony na frameworku Gantry 5 - którego nauka zajęła mi jakieś dwa lata cieszę się że przy okazji przeglądu tego szablonu zapoznam się z frameworkiem T3 do którego już kilka razy próbowałem się przekonać ale ostatecznie z braku czasu poddawałem się i wracałem do Gantry.

 

1. Szablon który wybrałem do testowania to Soltros od templatemonster.com - w przeciwieństwie do poprzednich szablonów od templatemonster.com ten nie jest tak rozbudowany. Wybrałem go bo po prostu jest ładny. Z widocznych na pierwszy rzut oka udogodnień ma fixed header - (nazewnictwo z gantry - nie wiem pod jaką nazwą funkcjonuje tu) czyli menu które pozostaje w tej samej pozycji - na górze ekranu w czasie przewijania strony. 

Szablon Soltros - link do szablonu na TemplateMonster.com

To typowy biznesowy szablon z dominującym białym kolorem, przełamany delikatną szarością i niebieskim akcentem kolorystycznym. Wszystko jest tu płaskie, nie ma gradientów, a cienie pojawiają się tylko pod wysuwanym menu.

W takich szablonach niestety ważny jest bardzo dobór fotografii - to co w demo wygląda bardzo dobrze może być w łatwy sposób zniszczone przez końcowego użytkownika na etapie wdrażania szablonu właśnie przez użycie fotografii o słabej jakości. Do testowania dostałem szablon ze wszystkim zdjęciami znajdującymi się w demo - jeśli dostają je wszyscy kupujący szablon to jest to spora korzyść - choć nie wyobrażam sobie żeby każda firma pozostawiła na swojej stronie fotografie z demo.

Szablony biznesowe wg dzisiejszych trendów są bardzo spokojne i syntetyczne - taki właśnie jest szablon Soltros. Nie ma tu zbędnych ozdobników, ale też elementów które by w jakiś sposób precyzowały jego klienta docelowego - co sprawia że jest uniwersalny i podmieniając tylko grafiki możemy użyć go niemal do każdej strony firmowej.

Szablon ma otwartą kompozycję - nie ma wyraźnie oddzielonej części środkowej od tła. Nie można jednak powiedzieć że jest to szablon pełnoekranowy bo zarówno menu jak i bloki tekstowe mieszczą się kompozycyjnie w części centralnej szablonu. Granice modułów nie są wyznaczane ramkami - a tylko czasami kolorem sekcji lub grafiką w tle.

Całość prezentuje się elegancko i bardzo klasycznie, kojarzy mi się z syntetycznymi katalogami nowoczesnych galerii.

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

2. Szablon posiada kilka zdefiniowanych zakładek menu które edytując można łatwo dostosować do własnych potrzeb.

W zakładce "contact" zwraca uwagę niestandardowy formularz z opcją kalendarza, mamy też mapę google opartą na module TM Google Map - to ważne bo w stronach responsywnych wstawianie mapy google na zasadzie iframe może potem sprawić problemy użytkownikowi końcowemu - szczególnie przeglądającemu stronę na smartfonie.

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

3. TM Goole map wymaga uzyskania "Google map api key" - co jest w miarę łatwe - ale ostatnio zakładając konto dla klienta zostałem poproszony o integracje z kontem karty płatniczej na co nie zgodził się klient. Wcześniej nie było takiego problemu, nie wiem czy to nowość czy coś poplątałem tym razem...

Moduł TM Goole map pozwala nam zdefiniować

- wysokość mapy

- Map zoom level - czy skalę, przybliżenie mapy

- własny marker pozycji naszej firmy na mapie - także dla stanu hover - czyli po kliknięciu w znacznik

- style mapy - czyli pewnie w tym oknie można np dodać style snazzymaps.com

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

4. Klikając button "select" możemy zdefiniować parametry lokalizacji naszej mapy a także informacje pojawiające się oknie po kliknięciu markera na mapie.

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

 5. W zakładce "Careers" mamy bardziej rozbudowaną wersję formularza kontaktowego - tu jest nawet pole "Position" z możliwością wyboru opcji.

 

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

 

 

 6. Zaplecze tego formularza wygląda tak - zakładka "Module settings". Co ciekawe formularz jest responsywny ale zaplecze już się nie skaluje. Jak widać możemy zdefiniować wiele parametrów - m.in własne nazwy pól w języku polskim i zdecydować czy pola są wymagane. Kolejność pól możemy zmieniać na zasadzie przeciągania.

Formularz wspiera reCaptcha - wymaga to oczywiście uzyskania kodów od Google - co za czasy. Coraz bardziej strony www Lublin uzależnione są od aplikacji wymagających do działania zewnętrznych usług - wielu dostarcza google - mapy google, reCaptcha, fonty google, ikony fa-fa... I nie mam tu na myśli tylko tego szablonu, ale wszystkich nowoczesnych stron.

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

7. Kolejnym komponentem który dostajemy z szablonem jest forum Kunena

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

Banner w szablonie SOLTROS dla strony www Lublin

8. OK żeby nie było całkiem różowo teraz jedna rzecz która bardzo mnie dziwi. Może nie wynika to z samego szablonu ale z rozwiązania jakie zastosowała osoba która składała quick start - czyli całą kompletną stronę z treściami demo. Projektując strony www Puławy staram się maksymalnie upraszczać i stosować rozwiązania które są intuicyjne i możliwe do edycji po krótkim przeszkoleniu nawet jeśli klient docelowy nie jest informatykiem ale ma jakiekolwiek doświadczenie z edytorami treści typu word.

Zaskoczyło mnie w tym szablonie jakie zastosowano do bannera głównego na tej stronie.

W widoku poniżej widzimy banner z wyświetlonym tytułem modułu który standardowo jest ukryty. Zobaczmy jak on wygląda ten moduł od zaplecza strony www lublin ...

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

9.  Moduł typu "TM Parallax" wygląda jak moduł typu własny kod html - widzimy tu tylko edytor tekstowy a w nim jedną linijkę kodu.

ten kod powoduje wczytanie w tym module innego modułu !!! typu pojedynczy artykuł - tytuł modułu to "Solutions for Businessmen"

Tylko czy to jest proste rozwiązanie dla niezbyt zaawansowanego użytkownika Joomla? Nie dziwiłbym się temu gdyby zobaczył to na stronie zbudowanej na wordpress

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

10. Za wczytywanie obrazka tła - bo parallax to efekt który najprościej można opisać jako opóźnione przewijanie obrazka tła względem warstwy z tekstem - odpowiada zakładka "Options" tego modułu

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

 

 11. Nie koniec jednak z komplikacjami - w zakładce "Advanced" w oknie Module Class Suffix mamy zdefiniowany  styl "parallax1" - jak się okazuje odpowiada on pośrednio za wysokość obrazka tła. Zdefiniowano w tym stylu m.in parametr - padding - który w połączeniu z ilością tekstu tak właśnie działa.

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

12. Wracając jednak do głównego okna i akcji która powoduje wczytanie modułu do ... modułu

 

Zobaczmy moduł który jest wczytywany. Jest to moduł typu "Articles - Single" - czyli pojedynczy artykuł.

Moduł o tytule "Solutions for Businessmen" wczytuje artykuł o tym samym tytule... Moduł nie ma przypisanej pozycji w szablonie. Zobaczmy więc artykuł który wczytuje ten moduł.

 

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

13. Jak widać Tytuł i treść zajawki pojawiają się na bannerze. Na buttonie który jest na bannerze nie mamy jednak standardowego "Read more" tylko "Our Company" - za taki tytuł na buttonie odpowiada poprzedni moduł z punktu 13.

Szczerze mówiąc z rzeczy prostej zrobiono coś udziwnionego. Ja wykorzystałbym jedynie pierwszy moduł, ale zamiast wczytywać w nim kolejny, użyłbym jego edytora do dodania treści zajawki i zrobienia buttona. Ok button może wydawać się trudnym elementem do uzyskania w html'u bo wymaga dodanie stylu i to bezpośrednio w kodzie. Dla mnie cała ta bardzo złożona operacja miała na celu tylko i wyłącznie właśnie uzyskanie tego niebieskiego buttona na bannerze.

Dodatkowo nie widać tu efektu parallax - a chyba taki był cel użycia tego modułu.

Szablon od templatemonster.com dla strony www Lublin na Joomla

 

Template Monster dostarcza w swoich szablonach bardzo dużo przydatnych modułów w tym jednak konkretnym zabrakło jakiegoś fajnego pokazu slajdów z możliwością wstawiania tekstów - tak żeby w prosty sposób można było stworzyć prosty banner bez zbędnego kombinowania.

 

14. Counters - element jak dla mnie zbędny i na siłę - ale pojawia się w wielu szablonach i zupełnie nie wiem dlaczego. Ja czasem go stosuję jako wypełnienie graficzne - nie widziałem jeszcze dla niego żadnego sensownego zastosowanie bo dane które się tu pojawiają mają najczęściej funkcję abstrakcyjną niż informacją - bo kogo interesuję że podczas pracy wypito 1150 litrów kawy... i uszczęśliwiono 556 klientów.

Ostatnio zdarzyło mi się wdrażać szablon innej firmy - nie na Gantry 5. Muszę przyznać że był piękny, a na pewno ładny. Tam także miałem do czynienia z modułem "Counters" i był on wykonany tak że jego edycja odbywała się w html - nie do przeskoczenia dla początkującego użytkownika.

Zobaczmy jak jest to w szablonie od Template Monster

Szablon od templatemonster.com dla strony www Puławy na Joomla

 

15. Moduł typu "Counters". Jak widać w głównym oknie możemy ustawić ilość kolumn i szybkość animacji. Zobaczmy co kryje się pod pozycją "Items values"

Szablon od templatemonster.com dla strony www Puławy na Joomla

 

16. Klikając na button "Select" w pozycji "Items values" wywołujemy okno pop-up w którym możemy zdefiniować wartość naszego countera. Poszczególne sekcje możemy przeciągać w pionie. Prosto i elegancko. Brak może tylko wartości opóźnienia startu animacji dla poszczególnych sekcji.

Szablon od templatemonster.com dla strony www Puławy na Joomla

 

 17. Moduł portfolio - wygląda bardzo ładnie - przyjrzyjmy się jego możliwościom konfiguracji.

Szablon od templatemonster.com dla strony internetowe Lublin na Joomla

 

 18. Jak widać moduł TM Portfolio zaczytuje artykuły z wybranej kategorii - czyli treść i obrazki definiowane są w artykułach przypisanych w tym wypadku do kategorii "Portfolio"

Możemy zdecydować m.in ile elementów portfolio jest widocznych na starcie i w ilu kolumnach są one rozłożone

Szablon od templatemonster.com dla strony internetowe Lublin na Joomla

 

19. W zakładce "Item Settings" definiujemy parametry wyświetlania poszczególnych kafelków portfolio.

Szablon od templatemonster.com dla strony internetowe Lublin na Joomla

 

 Podsumowując - szablon jest nie tylko ładny ale i funkcjonalny. Przeglądając zaplecze takiego szablonu jestem jednak częściowo zagubiony. Po prostu pracuję na szablonach Gantry 5 i mam swoje przyzwyczajenie, ulubione komponenty i niechętnie używam innych bo wydłuża to czas pracy. 

Przejrzałem tylko część modułów tego szablonu zawartych w quick start - i moje spostrzeżenia nie musiały być trafne bo nie miałem czasu na ich głębsze poznanie - mimo że szablon zainstalowałem ponad miesiąc temu i wcześniej też go przeglądałem

Nie napisałem nic o samym szablonie i frameworku T3 - a przecież właśnie ze względu na niego wybrałem. Framework T3 to chyba jeden z lepszych a jednocześnie trudniejszych frameworków dla Joomla - mam nadzieję napisać coś o nim już wkrótce

 

 

 

 

 

 

 

Przydało się? - Udostępnij

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej