Share This

Joomla cały czas jest rozwijana i dopasowywana do aktualnych trendów. Nie ma praktycznie miesiąca bez poprawki zwiększającej jej możliwości, łatającej luki lub poprawiającej zgodność np najnowszą wersją PHP.

Przeciwnicy Joomla i Wordpress mówią że poprawki są dlatego bo te CMS'y są niedopracowane, mają dziury umożliwiające łatwe ataki itp. Mówią tak często pracownicy agencji reklamowych korzystających ze swoich własnych CMS'ów - napisanych raz, nie poprawianych przez lata bo są super doskonałe.

Sytuację tę można porównać do dwóch jaskiniowców. Jeden z nich pozostaje w jaskini bo nie warto ryzykować. Drugi rozpala ogień, wynajduje koło ... Ten drugi to Joomla, Wordpress, Drupal i inne CMS które są rozwijane.
CMS Agencji Reklamowej może także być rozwijany, ale jeśli jest za dużo pracy nie ma na to czasu, jeśli pracy jest za mało nie ma motywacji.Joomla warto aktualizować żeby była ona bezpieczna i coraz lepsza.


1. Co zrobić jeśli zobaczycie takie komunikaty. Oczywiście należy zaktualizować rozszerzenia i CMS Joomla  naszej strony www Lublin. Wszystko powinno przebiec bardzo sprawnie i bez problemów. Na wszelki wypadek trzeba jednak zabezpieczyć się i wykonać kopię zapasową - żeby nie narobić sobie dodatkowej pracy. Szczególnie jeśli mamy zainstalowane komponenty które mogą nie być rozwijane. Ja staram się ich unikać w czasie projektowania strony internetowe Lublin.

strony www Lublin na Joomla 3


2. Moim zdaniem aktualizacja powinna wyglądać tak:
a) kopia zapasowa Akeeba Backup (przeczytaj tutorial w tym dziale)
b) aktualizacja komponentów
c) kopia zapasowa Akeeba Backup
d) aktualizacjac Joomla
e) kopia zapasowa Akeeba Backup

Przynajmniej każdą finalną kopię zapasową naszej strony www trzeba zachować na dysku naszego komputera. Ja zabezpieczam także pierwszą.

3. Ok zaczynamy
Wykonuję kopię zapasową strony internetowej przed aktualizacją. O kopii zapasowej za pomocą Akeeba Backup czytaj tu.

strony www Lublin na Joomla 34. Po wykonaniu kopii zapasowej przechodzimy na Pulpit zaplecza Joomla 3 - kiedy pojawią się informacje o aktualizacjach klikamy niebieski button - "Pokaż Aktualizacje". Jeśli wcześniej go widzieliśmy a po wykonaniu kopii zapasowej nie pokazał się to sprawdźmy klikając z na dole z lewej strony pozycję "Rozszerzenia są aktualne!"

Tak było w tym przypadku.

strony www Lublin na Joomla 3
5. Jak widać w panelu mamy tylko aktualizację dla jednego rozszerzenia. Jest tu możliwość zaznaczenia wszystkich dostępnych aktualizacji i kliknięcia przycisku "Aktualizuj"

Ale nie róbcie tak. Lepiej po kolei oznaczać i aktualizować kolejne rozszerzenia.

strony www Lublin na Joomla 3
6. Zaznaczam rozszerzenie i klikam button "Aktualizuj"

W tym wypadku nie ma paska postępu aktualizacji strony www Lublin na Joomla 3. Po zakończonej aktualizacji pokazuje się tylko Wiadomość - Pakiet zaktualizowano.i kolejna "W tej chwili nie ma żadnych dostępnych aktualizacji. Sprawdź później."

strony www Lublin na Joomla 37. Wykonujemy kopię zapasową Akeeba Backup.
Dlaczego kolejna kopia zapasowa? A co jesli aktualizacja Joomla 3 nie zakończy się powodzeniem. Mamy wtedy kopię zapasową z połowy pracy. Czasem aktualizowanych rozszerzeń może być kilka lub więcej a ich aktualizacja chwilę trwa.

strony www Lublin na Joomla 3{josociallocker}

8. Przechodzimy ponownie na Pulpit i klikamy button "Aktualizuj teraz" przy informacji że Joomla 3.6.2 jest dostępny

strony www Lublin na Joomla 39. Pojawia się ekran z informacją o aktualnej wersji joomla naszej strony www Lublin i wersji jaka jest dostępna do aktualizacji. Mamy informację z jakiego adresu pobierana będzie aktualizacja i metodzie aktualizacji.
Jak widać wersji do aktualizacji nie ma zbyt odległego numeru. Nie powinno być problemów.

Klikam - "Zainstaluj aktualizację" W tym momencie ruszy prawdopodobnie automatyczna kopia Akeeba Backup - ale to jeśli macie nowszą wersję Akeeba Backup.

strony www Lublin na Joomla 3

 


10. Strona internetowa na Joomla 3 aktualizuje się - pasek postępu aktualizacji.

strony internetowe Lublin na Joomla 3
11. Aktualizacja zakończona - klikamy button "Opróżnij bufor"

strony internetowe Lublin na Joomla 3
12. Na koniec należy wykonać jeszcze kopię zapasową naszej strony internetowej Lublin na joomla. Kopię pobieramy na dysk naszego komputera. Najlepiej na partcję która nie będzie sformatowana w czasie przeinstalowania Windowsa - więc inną niż C

strony www Lublin na Joomla 3


Jeśli długo nie wykonywaliśmy aktualizacji Joomla3 i rozszerzeń naszej strony www Lublin wtedy aktualizacja może nie udać się a strona internetowa ulec awarii. Mając kopie zapasowe możemy przywrócić stronę a proces aktualizacji ponowić ale już bardziej go kontrolując.
Jeśli rozszerzenia się zainstalowały bez problemu a strona internetowa Lublin uległa awarii podczas aktualizacji CMS Joomla może tą część należy przeprowadzić etapami.
Sprawdzamy jaką mamy aktualnie wersję Joomla a jaka jest dostępna najnowsza. Jeśli są to zbyt odległe wersje może trzeba pobrać aktualizacje o pośrednim numerze i ją zainstalować.
Czasem aktualizacja możliwa jest tylko przez nadpisanie plików za pomocą klienta FTP.

{/josociallocker}

Przydało się? - Udostępnij

Administracja Joomla

Znacznik języka w adresie URL Joomla - jak usunąć ze strony www Lublin

Wykonując wielojęzyczną stronę internetową na Joomla 3 możemy zauważyć że w pasku adresu przeglądarki internetowej pojawia się znacznik języka. Nie zawsze chcemy taki znacznik mieć w adresie naszej...
Czytaj dalej

Jak zmienić tytuł artykułu, alias, tagi, opis strony i słowa kluczowe w artykule Joomla 3

We wcześniejszych tutorialach pokazałem jak zmienić opisy i słowa kluczowe dla całej strony www i w pozycji menu. Jeśli tworzymy strony internetowe z dużą ilością artykułów mających unikalne treści...
Czytaj dalej

Jak zmienić tytuł strony, opis strony i słowa kluczowe w pozycji menu Joomla 3

We wcześniejszym tutorialu pokazałem jak zmienić tytuł strony, opis strony i słowa kluczowe - w ustawieniach globalnych w zakładce System >>> Konfiguracja globalna. To były ustawienia globalne - to...
Czytaj dalej

Jak zmienić tytuł strony, opis strony i słowa kluczowe dla strony www Lublin na Joomla 3 -...

Tworząc firmową stronę internetową nie możemy skupiać się tylko na jej wizualności - musimy zadbać także o treści. Treści decydują czy strona jest atrakcyjna dla odwiedzających ale także oceniana...
Czytaj dalej

Jak wyłączyć rejestrowanie nowych użytkowników w Joomla 3

Administrując stroną internetową na Joomla musimy zdecydować czy chcemy pozostawić możliwość rejestracji nowych użytkowników. Zdecydowana większość prostych stron internetowych nie będzie miała...
Czytaj dalej

Odblokowanie artykułu w Joomla 3 - kłódka przy tytule artykułu w Joomla - zablokowany artykuł...

Tworząc strony www do zaplecza których ma dostęp wielu użytkowników, ale nie tylko - może zdarzyć się sytuacja że przy artykule, module lub pozycji menu w zapleczu Joomla pojawi się mała kłódeczka.
Czytaj dalej

Wersje artykułu w Joomla 3

Zdarzyło Ci się że poprawiłeś artykuł w Joomla 3 a potem stwierdziłeś że wcześniejsza wersja była lepsza? Mi dziś zdarzyło się że zmieniając ofertę na stronie internetowej mojego klienta przez...
Czytaj dalej

Button "Czytaj dalej" w artykule Joomla 3

Czytając artykuły na stronach internetowych zbudowanych na Joomla często mamy do czynienia z sytuacją że widzimy początkowo tylko tytuł artykułu i jego wstęp - zajawkę, kilka zdań które mają nas...
Czytaj dalej

Tworzenie kategorii artykułów w Joomla 3

Joomla umożliwia tworzenie kategorii które ułatwiają uporządkowanie artykułów na stronach internetowych. Kategorie mogą być wielopoziomowe. To znaczy że są kategorie nadrzędne i podporządkowane im....
Czytaj dalej