Strony internetowe projektuję jeszcze od czasów kiedy królowały wersje statyczne - html,owe, ale możliwe była już ich produkcja za pomocą spcecjalnych edytorów typu Macromedia dreamweaver. Wtedy można było jeszcze tworzyć strony www na własnym komputerze bo nie wymagały one m.in bazy danych. Rozwój CMS'ów takich jak Joomla i Wordpress sprawił że zacząłem składać strony www Lublin bezpośrednio na serwerze. Dlatego m.in lubię bardzo fajne panele zarządzania serwerem takie jak mają home.pl i nazwa.pl - gwarantowały one szybkość zakładania i usuwania baz danych. Odrzucały mnie zawsze, powszechne i darmowe rozwiązania stosowane przez większość firm hostingowych - typu Direct Admin czy C Panel. To przywiązanie do projektowania bezpośrednio na serwerze miało swoje wady i zalety.
Zaletą było to że mogłem sprawdzić funkcjonowanie strony www Puławy bezpośrednio w takim środowisku jak będzie ona funkcjonowała u klienta. Klient też zawsze miał podgląd w prace nad projektem. Wadą była jednak szybkość kopiowania projektu i jego instalacji żeby przedstawić kolejną jego wariacje klientowi. Proces kopiowania i instalowania nowego projektu został znacznie przyśpieszony kiedy powstała Akeeba Backup.
Kolejnym ograniczeniem była dostępna liczba baz danych na serwerze który przecież wykorzystywałem także jako hosting stron moich klientów. Rosła więc liczba serwerów które musiałem wykupić.
Oczywiście wiedziałem że jest oprogramowanie które mogę wykorzystać do symulacji serwera na własnym kompie ale jakoś po nie sięgałem. Zmieniło się to gdy poznałem JAMPa.
Zacząłem z niego korzystać w ten sposób że wstępne projekty powstawały na localu a dopiero to co chciałem pokazać klientowi instalowałem na serwerze.
W pewnym jednak momencie JAMP stał się dla mnie mniej atrakcyjny - a to dlatego ze wersja którą miałem nie obsługiwała PHP7. Nowej wersji nie było, chcąc projektować strony w PHP7 znów wróciłem do projektowania bezpośrednio na serwerze.
Jakiś czas temu okazało się że wydana została nowe wersja JAMP v3.
Strony www Lublin na Joomla
1. JAMP v3 to duży krok do przodu - mamy nie tylko PHP7 ale także wcześniejsze wersje PHP 5.3, 5.4, 5.5, 5.6 - więc nie ma problemu jeśli będziemy musieli pracować z jakąś starą wersją strony czy aktualizować lub migrować ze starszej wersji Joomla.
2. Przełączanie między wersjami PHP jest bardzo łatwe i szybkie
3. Tworzenie nowego projektu joomla wygląda tak
4. Co ciekawe mamy też dostęp do instalacji Joomla z Helix3 i Quickstartu od Joomla Monster - ja najczęściej jednak tworzę kopię istniejących projektów za pomocą Akeeba Kickstart.
5. Jest także dostę do PHP Admina
6. Możemy także łatwo uruchomić aktualizacje JAMP kiedy pojawi się nowa jego wersj - moja wersj nie posiada jednak już wsparcia bo wykupiłem abonament za 49zł
7. Lecz zawsze można wybrać inny rodzaj subskrypcji - ciekawe czy JAMP obsłyguje już PHP7.2?
8. Po wygaśnieciu subskrypcji możemy nadal korzystać z JAMPa - mi narazie wystarczy to co mam - jestem w pełni zadowolony
9. Instalacja nowego projektu może być też dokonywana bez wykorzystania opcji automatycznych. Po prostu w katalogu
\var\www\ umieszczamy katalog z instalacją Joomla lub Wordpressa i wykorzystują poniższe dane instalujemy nasz CMS. Dane te wykorzystujemy także podczas instalcji kopii Akeeba Backup
10. Usuwanie projektów odbywa się z poziomu JAMPA
11. Jest to łatwe i szybkie - choć muszę przyznać że ostatnio są czasem problemy i trwa to nieco dłużej. Projekty warto usuwać z poziomu JAMPa ponieważ jednym kliknięciem pozbywamy się struktury plików i bazy danych.