Share This

Strony www Lublin na Joomla staram się na bierząco aktualizować, wykonuję kopie zapasowe i zabezpieczam RS Firewaal. Ostatnio okazało się że jedna z moich stron została zawirusowana. Nie było maila od hostingu bo nie było przeciążenia serwera, nie było informacji od google w Search Console pod którą ta strona była podpięta. Chciałem jednak dokonać kilku zmian w jej funkcjonalności, m.in zmienić szablon i postanowiłem zrobić to na localhot - za pomocą JAMPA. W trakcie rozpakowywania kopii Akeeba Backup za pomocą Kickstarta - Kaspresky skanował stronę internetową i na bieżąco usuwał zainfekowane pliki.Strona działa - zarówno szablon jak i zaplecze -  ale stwierdziliśmy że została zainfekowana. Nie mamy także nie zainfekowanej kopii zapasowej. Co zrobić w takim wypadku. Po pierwsze wszystkie działania jakie podejmiemy wykonywać będziemy na kopii oryginalnej strony www Lublin. Nie będzie jakichkolwiek działań na oryginalnym serwisie. W tym tutorialu pokaże jak zrobić to z Joomla. Może być wiele rozwiązań, może być wiele problemów innych lub podobnych. To co pokaże nie musi być działaniem profesjonalnym bo jestem freelancerem który zajmuje się tworzeniem stron a nie ich ratowaniem. Ten tutorial ro raczej tekst do pozycjonowania. Piszę go dlatego że specjaliści raczej nie chętnie podzielą się swoją wiedzą, a po drugie ciężko odróżnić w tej branży specjalistę od zwykłego ściemniacza.

 

1. Wykonujemy kopię zapasową zainfekowanej strony - w tym wypadku za pomocą Akeeba Backup. Następnie przywracamy kopię strony za pomocą Akeeba Kickstart - UWAGA Nie pokazuję wszystkich ekranów z przywracania strony za pomocą Akeeba Kickstart - ale jest poradnik dotyczący tego na tej stronie.
Pierwszy etap to przeskanowanie strony ZAINFEKOWANEJ i bazy przez program antywirusowy. Możemy zrobić to na własnym kompie. Jeśli mamy działającą - ale zainfekowaną kopię stronę www Puławy na Joomla instalujemy ją na JAMP - już w czasie rozpakowania strona jest skanowana a zainfekowane pliki usuwane, lub przenoszone do kwarantanny

atak, wirus, strona www

 

2. W tym wypadku strona www Lublin na Joomla skanowana jest przez Kaspesky'ego. Widzimy tu listę plików usuniętych i są tu niestety pliki Joomla, pliki szablonu hathor (jeden z szablonów domyślnych) i szablonu komercyjnego.

Pliki te zostały usunięte i za chwilę przekonamy się że strona nie będzie działać. Możemy więc w tym momencie przerwać instalację tej kopii i zainstalować stronę na serwerze gdzie nie ma antywirusa, lub odinstalować antywirusa na swoim kompie na chwilę i zainstalować jeszcze raz kopię strony ale bez skanowania.

Dlaczego?

Bo odinstalujemy szablony które są zainfekowane i przeinstalujemy całą Joomla za pomocą menu Komponenty >>> Aktualizacja Joomla, lub zwyczajnie przez nadpisanie plików. Szablon komercyjny - tu musimy mieć jego instalkę lub zainstalujmy inny szablon mający taką samą strukturę modułów.

Ja w tym tutorialu nie pokaże tego bo nastawiłem się na ratowanie strony na nowej instalacji Joomla i oryginalną bazą danych

atak, wirus, strona www

 

3. Instalacja trwa nadal bo zdecydowałem się ją dokończyć

atak, wirus, strona www

 

 4. OK na tym etapie musimy podać dane do połączenia z serwerem i utworzenia - przywrócenia bazy danych. Kto korzysta z JAMP wie że

Database server host name : localhost
User name: joomla
Password: Joomla
Database name:  test2  - to jedyna dowolna wartość więc wpiszcie co chcecie bez polskich znaków

Database table name prefix:  jpx7m_  Prefiks bazy danych pozostawiamy oryginalny

 

Dwie ostatnie wartości zapamiętajcie lub zróbcie screena i zapiszcie go

atak, wirus, strona www

 

5. W kolejnym ekranie oznaczamy tę opcję: Override tmp and log paths


 

atak, wirus, strona www

 

6. OK ostatecznie finał jest taki. Sytuacja wygląda tak samo dla szablonu jak i zaplecza. Skanowanie Kasperkym usunęło pliki zainfekowane ale także spowodowało że strona nie działa. 

atak, wirus, strona www

 

7. Mamy do wyboru kilka działań które możemy przeprowadzić w różnej kolejności ale tym razem zrobimy coś bardziej złożonego. Zainstalujemy na JAMP nową Joomla. Możemy to być instalacja z przykładowymi danymi lub całkiem czysta. Ja posłużę się najnowszym szablonem od Inspire Theme - Beauty. Będzie to quickstart czyli pełna instalka Joomla z szablonem na frameworku Gantry 5 - tak jak uszkodzona strona.

Proces instalacji pominę - poza kilkoma ekranami

Tu wpisujecie swoje dowolne dane

atak, wirus, strona www

 

 8. Ponieważ instalacji dokonujemy na JAMP poniższe dane są stałe dla wszystkich instalacji

- nazwa serwera: localhost
- Nazwa użytkownika: Joomla
- Hasło : Joomla

 Nazwa bazy danych - dowolne i Przedrostek dla tabel bazy danych domyślny Joomla - Zapamiętajcie te dane lub zróbcie screena tego ekranu strony www Puławy na Joomla

atak, wirus, strona www

 

 

9. Tu możecie wybrać dowolnie wg. swojego uznania.

atak, wirus, strona www

 

10. OK zarówno nową stronę - z przykładowymi danymi jak i nową - nie działającą mamy zainstalowane na JAMP. Przeniosę teraz katalog "images" z zainfekowanej - przeskanowanej strony - do nowej strony www Lublin na Joomla.

 

atak, wirus, strona www

 

 11. Teraz przechodzimy do JAMP i zajmiemy się bazą danych. Gdybyśmy robili to na serwerze logowalibyśmy się do do dwóch różnych baz danych dlatego wcześniej pisałem o zapamiętaniu haseł do bazy danych. Tu wszystkie bazy dostępne są w jednym panelu i nie musimy się do nich logować. Zrobimy dwie rzeczy wyeksportujemy bazę danych zainfekowanej strony i zaimportujemy ją do nowej strony gdzie są już tabele ale z innym przedrostkiem dlatego łatwo je zidentyfikujemy i usuniemy - przełączając na nie najpierw nawą stronę www na joomla.

Klikam w lewym menu pozycję "phpMyAdmin"

atak, wirus, strona www

 

 12. Bazy danych do starej (test2) i nowej (test4) strony mam na dole phpMyAdmin. Klikam na nazwę bazy danych strony nie działającej - "test2"

atak, wirus, strona www

 

13. Jesteśmy w bazie danych "test2" widzimy tu przedrostki bazy danych. Przechodzimy do zakładki "Eksport"

atak, wirus, strona www

 

 14. Wybieramy opcję "Szybko - wyświetlane są tylko minimalne opcje" i klikamy button "Wykonaj" żeby wyeksportować bazę danych naszej strony internetowe Lublin na Joomla.

atak, wirus, strona www

 

 

15. Bazę danych zapisujemy na dysku naszego komputera - ponieważ w tym momencie używam JAMP wszystkie operacje wykonywane są lokalnie ale można przecież pracować na serwerze. Bazę danych przeskanowałem jeszcze raz Kasperskym.

atak, wirus, strona www

 

16. Teraz przechodzimy do bazy strony www Lublin która jest czysta instalacja lub instalacją z przykładowymi danymi - w moim wypadku jest to quickstart szablonu od InspireTheme. W tym wypadku jest to baza "test4" - klikam w jej nazwę na samy dole po lewej stronie.

atak, wirus, strona www

 

 17. Jak widać ta baza ma inny przedrostek tabel to pozwoli nam odróżnić nam tabele starej bazy które tu zaimportujemy. Klikamy button "Importuj"

atak, wirus, strona www

 

 18. W zakładce "Import" phpMyAdmina zaimportujemy bazę danych starej strony. Klikamy button "Przeglądaj" żeby odnaleźć plik bazy danych na naszym komputerze. Następnie klikamy button "Wykonaj"

 

atak, wirus, strona www

 

 19. Import zakończony sukcesem

atak, wirus, strona www

 

 20. W bazie danych mamy teraz tabele z dwóch baz - te ze starej bazy danych zostaną, ale zanim je usuniemy musimy zmienić w zapleczu Joomla prefix bazy danych.

atak, wirus, strona www

 

21. Logujemy się do zaplecza naszej strony www Lublin na Joomla i przechodzimy do zakładki System >>> Konfiguracja globalna.

Nasza baza danych to "test4" ale mamy tu zarówno tabele tej świeżej instalacji jak i strony która została zainfekowana.

atak, wirus, strona www

 

 

22. W miejsce przedrostka nazw tabel wpisuje ten z zainfekowanej strony " jpx7m_ i klikam zielony button "Zapisz"

atak, wirus, strona www

 

23. Zostajemy wylogowani - trzeba się zalogować ale już na dane z poprzedniej strony internetowe Puławy  - mam nadzieję że pamiętacie hasło głównego administratora bo jeśli nie trzeba będzie je zmienić w bazie danych - a tego nie ma w tym tutorialu :)

atak, wirus, strona www

 

 24. Już widać że w bazie danych są informacje o komponentach których nie ma faktycznie zainstalowanych w tej Joomla

atak, wirus, strona www

 

25. Zerknijmy na stronę frontową - szablon się nie wyświetla bo w starej bazie danych ustawiony był taki jak na oryginalnej stronie

atak, wirus, strona www

 

26. W zapleczu przechodzimy do Rozszerzenia >>> Szablony

Ponieważ oryginalna strona działała na serwerze zanim wykonałem kopię mogłem doinstalować ten szablon które quickstart użyłem do przywrócenia strony - informacja o nim byłaby w bazie danych. Trzeba było także usunąć szablony komercyjne - Remnant bo nie ma go tu fizycznie a jest o nim informacja w bazie danych.

atak, wirus, strona www

27. Co możemy teraz zrobić?

- Przeinstalujmy ten nowy szablon który fizycznie jest ale nie ma o nim wpisu w starej bazie
- Zainstalujmy brakujące komponenty
- Usuńmy szablon komercyjny Remnant którego nie ma na tej stronie ale jest o nim informacja w bazie danych

 

Żeby było optymistycznie na koniec szybko instaluję szablon "Beauty" którego quickstartu użyłem. Szablon nie chciał się zainstalować dopóki nie usunąłem fizycznie plików z katalogu templates - użyłem TotalCommandera. Potem instalacja szablonu poszła bez problemu.

 Ustawiam szablon jako domyślny - ale poniżej Remnant jest ciągle przypisany do 14 stron.

atak, wirus, strona www

 28. Ponieważ szablon jest na frameworku Gantry 5 żeby go przypisać do poszczególnych pozycji menu muszę przejść do Gantry 5 Themes >>> Available Themes

atak, wirus, strona www

 

29. Jak widać Gantry 5 nie widzi szablonu Remnant (także Gantry 5) z poprzedniej strony - mimo że Joomla dostaje o nim informacje z bazy danych. Klikam w avatar szablonu.

atak, wirus, strona www

 

30. Teraz musimy wybrać szablon domyślny lub inny bo Base Outline ni możemy przypisać do pozycji menu.

 

atak, wirus, strona www

 

 32.  Wybieram w Gantry 5 zakładkę Assigments - szablony domyślnego i przypisuje szablon do wszystkich pozycji menu.

atak, wirus, strona www

 

 

 33. Szablon działa ale nie wszystko jeszcze w porządku. Tak naprawdę w tym momencie mamy jeszcze sporo pracy z doinstalowaniem komponentów.

Każdy przypadek jest inny i sposób w jaki przywróciłem stronę do działania nie musi być idealny - ale jeśli umiesz myśleć i masz jakieś doświadczenie poradzisz sobie z doinstalowaniem komponentów lub odinstalowaniem tych które są zapisane w tabelach bazy danych a fizycznie ich nie ma. Tutorial był dość długi i na razie nie chcę wracać do tematu. Mam nadzieję że pomogłem.

atak, wirus, strona www

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przydało się? - Udostępnij

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej